Horganylemez fürdőkád
2020/11. lapszám | Sircz János | 10 074 |
Figylem! Ez a cikk 5 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Az Épületgépészeti Múzeum tárgyait bemutató sorozatunkban megismerkedhettünk már korábban a horganyzott ülőkádakkal, és ezúttal is maradunk a tisztálkodás témakörében. Épp csak ezúttal egy szinttel feljebb lépünk a komfortot tekintve, s nem ülő-, hanem fürdőkádakról lesz szó, a szerzőre jellemző személyes élményeket, emlékeket sem kifelejtve.
Az emberek – miután állandó tartózkodási helyet (lakást) készítettek maguknak – még hosszú ideig a tisztálkodási, főleg a fürdési, mosási igényüket közeli vagy távoli természetes vizekben elégítették ki. Később (a dongás faedények megjelenésével) házi fürdési lehetőséget is biztosíthattak maguknak lakóhelyükön.
Dongás faedény, a mai fürdőkád előde.
A bádogosok, vagyis az első épületgépészek címere.
A bádogosság megjelenésével (ami a mai épületgépészet, illetve a szerelőipar elődje volt), a fakádakat felváltották a fémlemez fürdőkádak. Ezek egyik jellemző, gyakori változata a horganylemez fabetétes fürdőkád volt.
Két ilyen kád van Múzeumunk birtokában, az egyik kiállítótermünkben van, a másikat kölcsönadtuk a Kereskedelmi- és Vendéglátóipari Múzeumnak (vendégszereplőként járja az országot vándorkiállításukkal).
Ez az egyik a múzeum birtokában lévő két horganyzott fürdőkád közül
A szakmai, 1914-es kiadású Ulrich árjegyzék 12 hasonló lemezkádat ajánl, közülük az alábbi képen látható hasonlít legjobban a tulajdonunkban lévőhöz.
Az 1914-es Ulrich árjegyzék terméke
A bádogos szakma kialakulása előtt a fémlemezt kovácsolással állították elő. A 18. században megkezdődött (először Angliában) a gyáripar gépesítése, beindultak az első hengerművek. Ezek már nagy mennyiségben állítottak elő 1 mm-nél vékonyabb lemezeket is. A bádogos szakma kialakulását ettől az időponttól számítják, az ezzel foglalkozók lettek a bádogos iparosok. Az általuk feldolgozott lemezek anyaga főleg vas (pléh, bádog); horganyzott vas; ónozott vas (fehérbádog); horgany és vörösréz volt.
Kiegészítésképpen álljon itt egy hevenyészett kisszótár. „pléh” a német „Bleche”) szó magyarosított változata (a bádogosokat „pléhsuszter”-nek is becézték/csúfolták. A „bádog” magyar szó, 1,5 mm-nél vékonyabb lágy vaslemezt, horganyzott vaslemezt és fehérbádog lemezt jelent. A kádba beépített fabetét (1”, azaz 25 mm vastag fenyődeszka), ami biztonságosan támasztja alá a fenéklemezt.
A szóban forgó fürdőkádat a mindenkori tulajdonos által kedvelt színre festették, az eredetiségnek nyoma sem maradt. A Szegedi Szakiskolában tanít igazgatóságunk egyik tagja, Hoffmann László szaktanár, aki diákjaival együtt megtalálta azt az anyagot, ami károsítás nélkül eltávolítja a nem kívánt festéket a kádról. Így előtűnhettek az eredeti forrasztások és egyéb részletek is eredeti állapotukban. Köszönet fáradtságos és szakszerű munkájukért.
Édesapám sok hasonló kádat is készített komáromi műhelyében. Ezek egyikében vagyok látható az alábbi képen, nővéremmel együtt házunk-műhelyünk udvarán kb. 82 éve.
A szerző és nővére egy 1936-os felvételen
Bádogos vállalkozóként apám 1924-ben elkészített a komáromi református templom részére egy horganylemez torony-buzogányt. Ez azóta is a tornyot díszíti (96 éve), jóllehet a horganylemez élettartamát 60 évre becsülik.
A fürdőkád alapanyaga tehát a horganylemez. A horgany (cink: a német Zink szó átvétele) világosszürke fémes elem (időszámítás után 1300-tól állítják elő). Sűrűsége 7,14g/cm³, olvadáspontja 692,8 K (419,53 °C). Öntése 450 °C, durva hengerlése 150 °C, lágyítása és finomhengerlése 60-70 °C hőmérsékleten történik.
A lágyítást szükség esetén a kisiparosok is elvégezték. Függőlegesen, vagy 45 fokos szögben felfelé irányuló égőfejes forrasztólámpával felmelegítették az anyagot és szobahőmérsékleten hagyták kihűlni.
Fürdőkád műszaki rajza. A szerző munkája 1948-ból
A kád készítésének részletei megegyeznek az 2019. májusi, Horganylemez ülőkád című cikkünkben leírtakkal. A különbség csak az, hogy a nagy űrtartalma miatt dugóval zárható leeresztőnyílást és túlfolyót is kialakítottak ezeknél a kádaknál.