Figylem! Ez a cikk 5 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
A fatüzeléssel kapcsolatban egymással szöges ellentétben álló nézetekkel találkozunk. Fenntartható, szén-dioxid-semleges, megújuló, hazai – áll az egyik oldalon. Kifosztjuk és eltüzeljük az erdeinket, a szállópor tönkreteszi a lakosság egészségét – vélik a másik oldalon. Feloldható ez az ellentét? A válasz lényegében már megszületett: csökkentsük a fatüzelés okozta légszennyezést. Erre irányulnak az Európai Bizottság rendeletei is. Nevezetesen a 2015/1185 rendelet a legfeljebb 50 kW hőteljesítményű szilárd tüzelésű egyedi helyiségfűtő berendezésekről, és a 2015/1189 rendelet a legfeljebb 500 kW hőteljesítményű szilárd tüzelésű kazánok környezettudatos tervezésére vonatkozó követelmények tekintetében történő végrehajtásáról. Cikksorozatunk első része következik.
Hazánk jelentős erdőállománnyal rendelkezik. A cél nemcsak az erdősültség fenntartása, hanem annak növelése is. A KSH adatai szerint évente 7-8 millió m3 fát termelnek ki a magyar erdőkből. A kitermelt faanyag hozzávetőleg egyharmada anyagában nem hasznosítható, de kiváló energiahordozó, azaz tűzifa. Hőtermelés céljára tehát a jövőben is rendelkezésre fog állni a hazai, megújuló, jól készletezhető, a legkülönbözőbb jellegű és teljesítményű berendezésekben hasznosítható tűzifa. A cél az, hogy ez minél nagyobb hatásfokkal és minél kisebb légszennyezéssel történjen.
1. kép: hazánkban az erdővel borított területek aránya nem csökken, hanem egyre nő
A cikk még 15 756 karakternyi szöveget tartalmaz.
A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el, ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.
990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!
1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.