Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Fűtéstechnika

Kifogyott a gáz

Bécs a távfűtésre és a hőszivattyúkra alapozza energiastratégiáját

2023/5. lapszám | Erdősi Csaba |  478 |

Kifogyott a gáz

Sokszor írtunk már arról, milyen takarékos és környezetbarát alternatívája a gázfűtésnek a hőszivattyú – ha megvannak a telepítésének a szükséges feltételei. Magyarán lehetőleg új építésű, a kor energetikai követelményeinek megfelelő épületről legyen szó, lehetőleg alacsony hőmérsékletű felületfűtési rendszerrel. Felújítások esetén már csak korlátosan ajánlottunk hőszivattyút, egy régi, többlakásos társasház fűtési rendszerének hőszivattyús modernizációjáról pedig egyáltalán nem is ejtettünk szót – mivel egyetlen ilyen esetről sem volt tudomásunk. Mostanáig. Bécsben ugyanis nemrégiben ezt is megcsinálták.

Adott egy bérház Bécs Ottakringen kerületében, amelynek bérlakásait mindössze három nap alatt állították át lakásonkénti egyedi gázfűtésről központi hőszivattyús fűtésre. Ez még úgy is megsüvegelendő teljesítmény, ha tudjuk, hogy a háznak és a lakásoknak is jók voltak az adottságaik. Vagyis energetikailag korszerű volt az épület a korábban már megejtett utólagos hőszigetelésnek és a nyílászárók cseréjének köszönhetően, a lakásokban pedig eleve padlófűtés üzemelt. A gázfűtés lecserélés után ez a hatemeletes ház a hőszivattyús átállás mintaprojektjévé vált Bécs számára.

Címkép:  csövezés az épület belső homlokzatán, a gázkazánok helyére kerültek a lakásközpontok

Monoblokkok a tetőn

A beruházásról beszámoló sajtóközlemények alapján a tetőre két hőszivattyú került, a viszonylag csekély műszaki leírás alapján pedig azt feltételezhetjük, hogy ezek monoblokkos elrendezésűek. A hűtőközeget szállító vezetékek az épület belső udvari homlokzatán futnak le, a hőközpontot pedig az egykori szabadidőszobában alakították ki. Itt két puffertartály, a szivattyúk és az egyéb szükséges rendszerelemek találhatók. A lakásokban leszerelték a gázkazánokat, a helyükre lakásállomások kerültek. Az átállás olyan kismértékű beavatkozást jelentett, hogy a lakók végig az otthonaikban maradhattak.

Impozáns tervek

Bécs az elkövetkező három évben 4,2 milliárd eurót fordít olyan beruházásokra, amelyek révén függetlenné válhat a földgáztól. A teljes épületállomány dekarbonizálásának költsége becslések szerint eléri majd a 30 milliárd eurót, aminek nagyjából a felét az épületek energetikai felújítása teszi ki, a fűtési rendszerek modernizálása mintegy kilencmilliárd euróba kerül majd.

A földhő és a hőszivattyúk mellett Bécs fontos szerepet szán a távhőnek is, amelyet az elkövetkező években szintén teljesen megújuló energiaforrásokra akarnak átállítani. A város adatai szerint jelenleg 74 ezer épületben 474 ezer egyedi gázfűtéses lakás van. Csaknem 80 ezer lakásban pedig gázzal fűtenek és főznek, noha rá tudnának csatlakozni a távhőhálózatra. Éppen ezért Bécs a jövőben tovább fejleszti és bővíti a távhőhálózatot és még az év végéig kijelöli azokat a területeket, ahol távhőre állítják át a lakóépületeket.

Ott, ahol nem elég nagy a lakássűrűség, és így nem éri meg a távhőhálózat kiépítése, helyi, decentralizált hőellátó-hálózatok jelentik majd az alternatívát a földgázzal szemben. Ezeknek előnye, hogy esetenként akár többféle megújuló energiaforrást is kombinálnak az épülettömbök fűtéséhez, hűtéséhez – például földhőt, napenergiát vagy hulladékhőt. Bécs városa emellett a jogszabályi környezet megteremtését sürgeti az osztrák államnál, illetve széles körű tájékoztatási kampányba kezd a lakosság körében, hogy mindenki tisztában legyen a lehetséges műszaki megoldásokkal és az igénybe vehető támogatási lehetőségekkel. Ezen kívül az osztrák főváros a következő költségvetési periódustól 30-ról 60 millió euróra emeli a lakások energetikai átalakítására és karbonsemleges fűtéskorszerűsítésre rendelkezésre álló támogatási alapját – és egyben az ilyen célú állami támogatások emelését szorgalmazza.

Jelentős zöldülés

Jelenleg az üvegházhatású gázkibocsátás 30 százalékáért az épületállomány a felelős, a szén-dioxid- kibocsátás 90 százalékát a gázfűtések okozzák. Bécs célja, hogy 2040-re az épülethő terén is elérje a klímasemlegességet és az osztrák fővárosban addigra minden épületet károsanyag-kibocsátás nélkül fűtsenek és hűtsenek – tisztán megújuló energiaforrások felhasználásával. És még az úgynevezett zöld, azaz alacsonyabb szén-dioxid lábnyomú gázoknak sincs pardon a lakások fűtésénél.

BécsEurópanagyvilág

Kapcsolódó