Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Szakmatörténet

A hőhasznosítás különleges eszközei

Gépészet és a múlt

2024/9. lapszám | Dr. Chappon Miklós |  515 |

A hőhasznosítás különleges eszközei

A legolcsóbb energia az, amit nem termelünk meg, szoktuk mondani, de ezt kiegészíthetjük azzal, hogy a legdrágább pedig az, amit hasznosítatlanul hagyunk elszökni – például a kéményen keresztül. Az Épületgépészeti Múzeum tárgyait, eszközeit bemutató sorozatunkban most olyan szerkezeteket veszünk sorra, amelyek feladata, hogy mérsékeljék a veszendőbe menő fűtési hő mennyiségét.

Kincseinket bemutató sorozatunkban most a rendkívüli aktualitás­sal bíró energiatakarékossághoz csatlakozunk, természetesen a több, mint 10 000 darabos gyűjteményünkben található és a témakörhöz kapcso­lódó tárgyak, illetve berendezések bemutatásával. Eleink már az épített kemencék idejében kitalálták, hogyan állítsanak elő meleg vizet a lehető legegyszerűbb módon. Az 1. képen látható, rézből készült tartályt beépítették a kemence falába, persze a füstgáz útjába, így a konyhában folyamatosan rendelkezésre állt a meleg víz.

1. kép. Kemence falába épített vízmelegítő tartály

Következő tárgyunk öntöttvas kályhába építhető be. Ezek a nagy méretű kályhák több darabból rakhatók össze. A legfelső elemet levéve (ebből lép a füstgáz a kéménybe), a helyére tehető az a vízmelegítő tartály, melynek közepén lévő füstcsőben áramló füst melegíti fel a vizet (2. kép.) Az ennek tetejére szerelt füstcső és könyök segítségével köthető a „vízmelegítős kályha" a kéménybe.

2. kép. Kályhára illeszthető vízmelegítő

Ebbe a felsorolásba illeszkedik a kályhák füstcsövének függőleges szakaszába építhető füstdob vagy más néven hődob (3. kép). Ennek a különleges kialakítású hengernek a vízszintes csövein áthaladó levegő is segíti a helyiség temperálását, miközben csökkenti a füstgáz hőmérsék­letét, és ezzel a veszteséget is. A vaskályhák jelentőségének csökkenésével a hődob is kiment a divatból.

3. kép. Kályhák füstcsövének függőleges szakaszába építhető füstdob

Az úgynevezett Zephir kályha (4. kép) ezt az elvet a kályhatestbe épített „légfűtő" csövekkel használja. Múzeumunknak 1-1 db 2 és 6 csöves kályhája van, de létezik még 4, 8 és 10 csöves is. A lábakon álló kályha hátsó fala előtt áramlik felfelé a szobából bejutó levegő és a csöveken kiáramló meleg levegő növeli a kályha hőleadását. Ez a megoldás magyar szabadalom.

4. kép. Zephir kályha

Véleményem szerint a petróleumfőzőt a legtöbb (nem túl fiatal) ember ismeri, de azt a szintén magyar szabadalmat már kevesebben, mely szerint a főzőre helyezett feltéttel a konyha fűtését biztosították (5. kép).

5. kép. Petróleumkályhára helyezhető feltét

Ez az ötlet, mint általában a legtöbb jó gondolat rendkívül egyszerű, „csak" ki kell találni! Lényege, hogy a petrofor által felfűtött berendezésen gravitációsan átáramló levegő gyorsan temperálja a konyhát.

hmv-előállításkályhamúzeum

Kapcsolódó