Gondolatok a lakossági fatüzelésről 3.
2020/11. lapszám | Chiovini György | 943 |
Lakótere fűtésére az ember kezdetben nyitott tűzrakó helyet használt, és a füstöt az építmény tetején lévő nyíláson vezette ki. A fejlődés lényeges lépése volt a tűzrakó hely körbeburkolása, és a füst kéményen történő kivezetése. Ez az a helyiségfűtési mód, ami még ma is létezik, és nyitott kandallónak nevezzük. A lakossági fatüzelésről szóló sorozatunk záró darabja következik.
Zárt tűztérrel jöttek létre a kályhák. Kezdetben helyben építve, majd később vasból gyártva, a helyszínen beállítva, kéménybe kötve. Kastélyokban találkozunk azzal a megoldással, hogy a kályhát nem a fűtött helyiségben kezelték, hanem a rárakás, hamuzás, stb. a szomszédos helyiségben történt. A központi fűtés a következő lépés ezen az úton. A helyiségekben csak a hőleadók vannak, a hőtermelőt (kazánt) egy alárendelt helyiségbe telepítjük. A mai kisméretű és tetszetős külsejű gázkazánok visszakerülhetnek a lakótérbe, nem szükséges külön helyiséget erre fenntartani.
A cikk még 23 669 karakternyi szöveget tartalmaz.
A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.
Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, itt tud bejelentkezni.
Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?
990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!
Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?
1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.
Legyen ön is előfizetőnk!
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.