Fókuszban az EPH
Sok készülék ment tönkre villámcsapás miatt
2021/9. lapszám | Lantos Tivadar | 1445 |
Gyakran felvetődik a kérdés, hogy új gázkazán kiépítésénél, illetve kazáncserénél miért kell a csöveket bekötni a földelő hálózatba? Az egyenpotenciálra hozó hálózat (EPH) lényege, hogy az épületben, lakásban lévő nem villamos berendezés részét alkotó vezető anyagú szerkezetek nagyjából egyenpotenciálon legyenek a gázkazánok földelt (érintésvédelembe bekötött) testeivel.
A nyári időszakban jóval gyakoribbak a villámcsapások, amely könnyen tönkre teheti a gázkazánokat is. Felvetődik a kérdés, hogyan védhetjük meg a készülékeket a túlfeszültség okozta káros hatások ellen. Illetve mit tehet a szerelő, hogyan hívhatja fel a felhasználók figyelmét? Egyáltalán mi történhet a gázkészülékekkel? A Földön 40-50 villám csap le másodpercenként, amely igen magas szám. Magyarországon a villámcsapások száma átlagosan négyzetkilométerenként évente legalább kettő, számszerűsítve ez évente átlagosan 150 000–200 000 villámcsapás. Ebből mintegy 50 szupervillámra lehet számítani, melyek azonban többnyire lakott területtől távolra esnek, és feltűnő kárt sem okoznak, ezért általában ismeretlenek maradnak. A villámkutatás nagyszámú mérés alapján megállapította, hogy a villámáram csúcsértéke 50% gyakorisággal nagyobb, mint 30–35 kA. Ez másként azt jelenti, hogy minden második villám áramerőssége nagyobb ennél. Minden huszadik villámáram meghaladja a 100 kA-t, és mérési adatok is alátámasztják, hogy a gyakoriság 200 kA-ig ugyanolyan törvényszerűséggel csökken. Ennél nagyobb villámáramokra már nincs elég mérési adat a statisztikai kiértékelésre, ezért a statisztikai adatok kiterjesztésével csak becslésre van lehetőség. E szerint viszont 2000 villám közül egyszer 500 kA-nél nagyobb áram is várható. Elméletileg 3000 villám közül egynek az áramerőssége akár 1000 kA-nél (millió ampernél) is nagyobb lehet, bár valószínű, hogy a kisebb villámáramokra vonatkozó statisztikai összefüggés ilyen nagy áramokra már nem érvényes, hanem a gyakoriság ennél kisebb. A statisztikai adatok is mutatják, akár egy nagyobb áramerősséggel rendelkező villám is becsaphat bármelyik épületbe, családi házba, társasházba.
A cikk még 8 197 karakternyi szöveget tartalmaz.
A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.
Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, itt tud bejelentkezni.
Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?
990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!
Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?
1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.
Legyen ön is előfizetőnk!
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.