A megjelenések éves ütemezése a Médiaajánlat oldalon található.
VGF&HKL szaklap 2025. április
= A lapszám szakcikkeinek teljes tartalma csak előfizetőink vagy vásárlóink számára érhető el.
Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, itt tud bejelentkezni.
Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?
1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.
Legyen ön is előfizetőnk!
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.
Cikkek feltöltés alatt
A VGF 25 éve
Szemán Róbert
|
281
1 5 (1)
Szinte napra pontosan negyedszázada, 2000 áprilisában jelent meg szaklapunk első száma. Ez pedig, amit éppen a kezében tart, vagy éppen online verzióban olvas, már a 259. a sorban. Egy szaklapnak aligha feladata, hogy saját magával foglalkozzon, de ha visszatekintünk az eltelt esztendőkre, a legjelentősebb általunk feldolgozott témákra, azzal nemcsak a magunk, hanem az épületgépészet elmúlt 25 évéből is sok mindent felvillanthatunk.
Erről írtunk 25 éve
Erdősi Csaba
|
74
Negyedszázad még egy ember életében is tetemes időszak, egy szaklapéban pedig pláne: ennyi idő alatt sok minden megváltozhat, és meg is változott az épületgépészetben. Talán nem lesz tanulság nélküli, ha visszatekintünk most a legelső, 2000 áprilisában megjelenő lapszámunkra, és végigvesszük, milyen témákat, technológiai újdonságokat vettünk akkor górcső alá.
Gondolatok a rézcsőről
Dr. Albert Béla
|
50
Tekintsünk 30-40 évet vissza. Ez az épületgépészeti rézcsövek életre ébredésének ideje. A kezdeti idegenkedések ellenére felhasználásuk egyre növekedett, a hagyományos acélcsövek tere fokozatosan szűkült. A műanyag csövek akkor még nemigen szóltak be ebbe a kérdésbe. Minőségük elmaradt az elvárásoktól, az oxigéndiffúzióval szemben sem voltak ellenállóak. Ezen persze folyamatosan javítgattak, például a csövek felületén ellenálló réteg kialakításával. Így sem sikerült 80%-nál hatékonyabban az oxigén csőbe történő bejutását megakadályozni. A rézcső, más fémekhez hasonlóan, viszont kizárja az oxigénnek a cső falán történő behatolását.
„Csodadoboz”
Bokor András Tóth Gergő Jordán
|
47
1 5 (1)
Egy modern családi ház hőszivattyús fűtési-hűtési rendszerének tervezése és kivitelezése során több alapvető hiba is történt. Először is, a megbízott zugtervezőnek nem volt tervezői jogosultsága, másodszor az általa készített műszaki dokumentáció hibás és hiányos volt, harmadsorban pedig a kiválasztott berendezés már gyárilag sem volt alkalmas a feladatra, amire a zugtervező szánta. Bokor András igazságügyi szakértő vizsgálata pontról-pontra feltárta a problémák okait, amelyek tanulságul szolgálhatnak minden építtető és szakember számára.
Okosgépház családi házaknak 7.
Dezső Péter
|
42
Mi a jó gépház titka? Családi házaknál 1,2 m² terület elég a gépház részére? Milyen elemeket válasszunk gépházunkba? Mindegy milyen hőszivattyút választunk? Új családi ház építésénél a szakági tervezőknek kompromisszumot kell hozniuk, hogy a ház „motorja”, azaz a gépház hol legyen az épületben, mekkora legyen és milyen elemekből álljon. Ehhez nyújtunk segítséget és szakmai tanácsokat. Szó lesz a jó okosgépház titkáról, és példákat mutatunk, milyen kialakítást ne válasszunk, milyen ötletek szerint tervezzünk.
Fenntarthatósági mérföldkő az építőiparban
Cuprolife® a Wielandtól
Támogatott cikk
|
51
Az építő- és épületgépészeti ipar a fenntarthatósági szempontok miatt nagy kihívás előtt áll. Az erőforrások szűkössége, a CO2-csökkentésre vonatkozó növekvő igények és a környezeti felelősségvállalás növekvő tudatossága alapvetően megváltoztatja a piacokat. Pontosan itt lép a cuprolife® a képbe – a Wieland első, 100%-ban újrahasznosított rézből készült installációs csöve, amely megtestesíti az új fenntarthatóságot.
Megtakarítás célzott szivattyúcserével
Fandák László
|
37
Az üzembiztonság és a megbízhatóság épületgépészet és vízellátás területén is az első helyen állnak szivattyúkiválasztás során. A villamosenergia-árak változásainak fényében azonban láthatóan felértékelődik a rendszerek fenntarthatósága is. Írásunkban számítási példán keresztül nézzük meg a szivattyúcserével elérhető megtakarítás mértékét.
Miért pont hőszivattyú?
Erdősi Csaba
|
28
A modern építészet és a fenntarthatóság iránti egyre nagyobb igény új technológiákat helyezett előtérbe az elmúlt évtizedekben. Ezek közül kiemelkedik a hőszivattyú, amely napjainkban az egyik legígéretesebb fűtési és hűtési hőtermelő (hőelvonó) berendezése. Egy új építésű ház vagy lakás esetében ma már szinte alapkövetelmény, hogy energiahatékony és környezetbarát megoldásokat alkalmazzanak, és a hőszivattyúk tökéletesen illeszkednek ebbe az elvárásrendszerbe. Felújításoknál is egyre gyakrabban merül fel a használatuk iránti igény, bár ebben az esetben speciális kihívásokkal kell szembenézni. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk a hőszivattyú-technológia előnyeit és hátrányait, kihangsúlyozva, hogy a legjobb megoldást a legtöbb esetben kizárólag szakember bevonásával lehet megtalálni.
Mesterajánlót indítunk
Legyen az elsők között, segítsen a tesztelésben!
Erdősi Csaba
|
24
A VGF&HKL mesterkereső, mesterajánló szolgáltatást indít a szaklap előfizetői számára. A szolgáltatás lényege, hogy a vgfszaklap.hu honlap jelentős, havi százezres látogatóforgalmát megosztjuk a mesterkeresőbe regisztráló szakmabeliekkel, akikhez így új megbízók, megbízások juthatnak el.
Energetikai felülvizsgálat
Kire vonatkozik az energetikai felülvizsgálati kötelezettség?
Balajti Zsolt
|
37
Az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvény és az energetikai felülvizsgálatról szóló 666/2020. (XII.28.) Korm. rendelet alapján a 70 kW-nál nagyobb névleges teljesítőképességű fűtési és hűtési rendszerek esetében kötelező az energetikai felülvizsgálat elvégzése. Ez a kötelezettség minden érintett szereplőre vonatkozik, beleértve a társasházakat, vállalkozásokat és önkormányzatokat is, amennyiben az adott épületgépészeti rendszer teljesítőképessége meghaladja a 70 kW-ot.