Dr. Halmi Iván
679 | |
Dr. Halmi Iván cikkei
Képzelt beszélgetés, tréfás komolyság
2025. április 2. |
21
Az épületgépészet olyan, mint a régi viccben a Talmud tanulmányozása. Hogy tudniillik tilos közben enni. Evés közben viszont tanulmányozni kell a Talmudot, mert annak forgatása mindenkor hasznos. Így aztán épületgépészkedés közben még véletlen sem kocsmázunk, kocsmázás közben ugyanakkor mindenképpen gépészkedünk. Egy születésnapon talán bele is fér. Egy képzelt beszélgetés következik, az életből merítve.
A szelep
2025. március 3. |
413
1 5 (1)
Épületgépészként tudjuk, hogy a különböző szelepek milyen rendkívül fontos szerepet játszanak a különböző fűtési, hűtési vagy éppen légtechnikai rendszerek üzemeltetésében. Most már működhetnek automatikusan, motoros mozgatóművel, vagy maguktól, termosztatikus alapon, sőt, lehetnek okosak is. De voltak ám régen is szelepek, ha nem is pont olyanok, mint a maiak. Az Épületgépészeti Múzeum kincseit bemutató sorozatunk újabb darabjában ezekről lesz szó, a szerzőtől már megszokott, formabontó tálalásban.
A kéményseprő
2024. december 2. |
943
Az Épületgépészeti Múzeum kincseit bemutató sorozatunkban rendszerint olyasmit tárunk olvasóink elé, amelyet a kiállítóhelyen is megcsodálhatnak. Nos, kéményseprőt persze nem fognak ott találni, de a gépészek és a kéményseprők kapcsolata olyan régre nyúlik vissza, hogy mindenképp indokolt a témaválasztás, amelyet szerzőnk a tőle megszokott, nem éppen szokványos formában dolgozott fel.
A radiátor
2024. november 3. |
464
Az Épületgépészeti Múzeum tárgyait bemutató sorozatunkban ezúttal valami olyasmivel foglalkozunk, amit látszólag senkinek nem kell bemutatni, hiszen radiátort látott már mindenki. De vajon tud is eleget ezekről a hőleadókról? Ebből a cikkből, amely ezúttal sem a megszokott módon, hanem egy képzelt párbeszéd formájában készült el, talán sok olyasmi is kiderül, ami nincs benne a köztudatban.
A locsolókanna
2024. október 1. |
564
Az épületgépészet szakma a bádogosságból fejlődött ki. A bádogostanulóknak és -segédeknek nemcsak ereszcsatornákat, tetőkibúvókat vagy csúcsdíszeket kellett megtanulniuk elkészíteniük néhány igen egyszerű szerszámmal, de különböző edényeket, kádakat, kannákat is. Az Épületgépészeti Múzeum tárgyait bemutató sorozatunkban most egy ilyen inasmunkáról lesz szó, egy kicsit rendhagyó, de a szerzőnktől már megszokott formában.
Pár szó a víztornyokról
2024. február 29. |
474
A Margitszigeti-víztorony ma már csupán művészeti kiállítások színtere, egykor nagyon is fontos szerepet töltött be Budapest vízellátásában. Az Épületgépészeti Múzeum tárgyait bemutató sorozatunkban most egy olyan időutazásra invitáljuk olvasóinkat, amikor a víztorony még nem épült meg, de a szakemberek már beszéltek róla. Szerzőnk szokásához híven nem követjük a klasszikus szakcikkformát, hanem egy képzelt „felszólalás” alapján próbáljuk rekonstruálni a kor stílusát és hangulatát.
Monológok a klímatechnikáról
2023. november 22. |
520
Az Épületgépészeti Múzeum tárgyait bemutató sorozatunknál ezúttal is maradunk a formabontó műfajnál. Ma természetesnek vesszük, hogy egy eszköz vagy berendezés tárgyalásakor a leíró jellegű fogalmazást választjuk, de régebbi korokban, például a milleniumi építkezések Magyarországán az olyasféle újítások, mint amilyen az Országház épületének távfűtése, klímatechnikája, vagy éppen a hűtő-fűtő klimatizáló berendezések olyan kuriózumoknak számítottak, amelyekről beszélgettek az emberek.
Fürdőhenger
2023. október 31. |
656
Az Épületgépészeti Múzeum tárgyait bemutató sorozatunkban ismét egy rendhagyó írást olvashatnak. Tulajdonképpen egy mininovellát, amely formáját tekintve egy kisfiú naplóbejegyzése. Ha formailag nem is illik ez az írás az eddig megszokottak közé, tartalmilag már nagyon is, hiszen egy olyan berendezés áll a középpontjában, amely régen megszokott része volt a fürdőszobák felszerelésének.
Az épületgépészet védelmére
2023. október 2. |
627
Az Épületgépészeti Múzeum tárgyait bemutató sorozatunk jelen darabjában feszegetni fogjuk a megszokott szakmai kereteket. Szerepelnek majd ugyan képek különböző kiállítási tárgyakon – egy meghatározott témakörben – a szöveg azonban túlmutat a megszokotton. A világ jelentős részén élnek ma is olyan emberek, milliószámra mégpedig, akik nem élhetnek mindazokkal az előnyökkel, amelyeket a modern élet kínál például a higiénia területén, de ez nem az épületgépészek felelőssége. Fogadják nyitott lélekkel az alábbi „védőbeszédet”!