Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Jövőbeni hűtőközeg-alternatívák

Lehetséges majdani hűtőközegek az alkalmazások, a megfizethetőség, a biztonság és a jövőre való felkészültség tükrében

2024. november 7. | támogatott cikk, szponzor: Daikin |

Jövőbeni hűtőközeg-alternatívák

A Chillventa 2024 nemzetközi szakkiállításon a Daikin Europe N.V megosztotta állásfoglalását a 2024 márciusában Európa-szerte hatályba lépett, felülvizsgált (EU) 2024/573 F-gáz rendelet kapcsán, amely a fluorozott szénhidrogének (HFC-k) felhasználásának további csökkentését írja elő Európában.

A 2024. évi felülvizsgált F-gáz rendelet a Kigali módosításnál szigorúbb, és CO2-egyenértékben várja el az új HFC-k felhasználásának mértékét. Vagyis az EU-ba importált vagy előállított HFC-k tekintetében azok teljes mennyiségének a globális felmelegedési potenciálját (GWP) kell csökkenteni. A cél az alacsonyabb GWP-vel rendelkező hűtőközegek használatának előmozdítása, a hűtőközegek töltetmennyiségének csökkentése és a hűtőközegek újrafelhasználásának növelése.

  1. Az újonnan előállított HFC-k CO2-egyenértékben kifejezett engedélyezett felhasználásának összehasonlítása a 2014. évi EU 517/2014 F-gáz rendelet és az aktualizált EU 2024/573 F-gáz rendelet között. © Daikin

Ezenkívül GWP-határértékeket vezetnek be a HVAC-R termékekben használt hűtőközegekre. A meghatározott határértékkel megegyező, vagy azt meghaladó GWP-értékű hűtőközeget használó rendszerek egy bizonyos – a rendszer típusától függően változó – határidő után nem hozhatók forgalomba. Az EU piacán a határidő előtt már forgalomba hozott termékek teljes élettartamuk alatt továbbra is értékesíthetők, telepíthetők, üzemeltethetők és szervizelhetők. E megközelítés célja az új hűtőközegek fokozatos bevezetése.

  1. Példa az EU 2024/573 F-gázrendeletben meghatározott 150 GWP-határértékkel rendelkező hűtőközeggel működő rendszerek kivezetési határidejére. © Daikin

A Daikin álláspontja: megfelelő és kiegyensúlyozott hűtőközeg-választás a különböző alkalmazásokhoz illeszkedően

A közhiedelemmel ellentétben az új F-gáz rendelet nem írja elő a fluorozott hűtőközegek azonnali betiltását. Az építőipari alkalmazásokban bizonyos fluortartalmú hűtőközegek továbbra is megfelelnek a biztonsági és teljesítménykövetelmények széles körének. A Daikin véleménye szerint: „Ahhoz, hogy az építőipari ágazatban a nagyon szükséges szén-dioxid-mentesítést előmozdítsuk, a hűtőközegek kiválasztásában rugalmasságra van szükség. Nem létezik egyféle megoldás, mivel a különböző alkalmazások különböző kihívásokat jelentenek.”

Minden egyes alkalmazáshoz a megfelelő hűtőközeget kell kiválasztani, hogy a következő négy kulcsfontosságú tényező mindig egyensúlyban maradhasson: a biztonság, az energiahatékonyság, a környezeti hatás és a költségek a termék teljes életciklusa során.

Lehetséges hűtőközeg-alternatívák különböző alkalmazásokhoz

1) Hűtőközeg-alternatívák a levegő-víz hőszivattyúkhoz lakóépületekben

A lakossági levegő-víz hőszivattyús rendszerek esetében 2017-ben kellett áttérni az alacsonyabb GWP-értékű hűtőközegekre. Ekkor az R410A-t R32-vel kezdte el helyettesíteni az iparág, s ez jelentősen, 675-re csökkentette a hűtőközeg GWP-értékét. Manapság az R32 a piaci szabvány, és bár továbbra is ez a legköltséghatékonyabb megoldás a levegő-víz hőszivattyúk esetében, 2027-től kezdve át kell térni a 150 GWP alatti GWP-vel rendelkező alternatívákra.

Az R32 elsődleges alternatívája az R290, közismert nevén propán, amely egy A3-as, rendkívül alacsony, 0,02 GWP-vel rendelkező, azonban rendkívül gyúlékony hűtőközeg. A propán a magas gyúlékonysága miatt számtalan korlátozással jár a kezelésére, az alkalmazás területére és a telepítés helyére vonatkozóan. Általában az ablakoktól és ajtóktól, járdáktól vagy szomszédos ingatlanoktól bizonyos biztonsági távolságot kell tartani. Ezekre az alkalmazásokra a Daikin egy hidrosplit hőszivattyút vezet be 2025-ben, és a „Stand By Me Certified Partner” programja révén biztosítja, hogy csak képzett szerelők kezeljék majd ezeket a berendezéseket.

Nyilvánvaló azonban, hogy számos alkalmazásban, például a korlátozott külső térrel rendelkező lakóházak vagy sorházak esetében a minimális biztonsági távolság betartása nem mindig kivitelezhető, és egyéb alternatív megoldásokra lesz szükség.

  1. Magas gyúlékonysága (A3) miatt a propános rendszerek esetében biztonsági távolságot kell tartaniaz ajtóktól, ablakoktól, szomszédoktól stb., míg az alternatívák rugalmasabbak lehetnek. © Daikin

Ezért a Daikin folytatja az energiahatékony alternatív hűtőközegek kutatását, mint például az R454C, egy A2L enyhén gyúlékony hűtőközeg, amelynek GWP értéke 145,5, ami a 150 GWP határérték alatt van. Ez egy erős alternatívát jelenthet a jövőben annak érdekében, hogy bármely típusú lakóépület számára elérhető legyen a hőszivattyús megoldás.

2) Hűtőközeg-alternatívák lakossági és kis kereskedelmi levegő-levegő hőszivattyús rendszerekhez

Split és multi-split rendszereivel a Daikin költséghatékony levegő-levegő hőszivattyúkat kínál, amelyek ideálisak elektromos fűtés, gázkazánok stb. helyettesítésére, cseréjére, vagy olyan régiókban történő használatra, ahol a hűtésre is egyre nagyobb szükség van. Mivel ezeket a rendszereket általában az erkélyeken helyezik el, és a hűtőközeg-kör az épületbe is benyúlik, propán használata esetén még nagyobb telepítési kihívásokkal kell szembenézni, mint a monoblokk kivitelű, hydrosplit levegő-víz hőszivattyús rendszerek esetén.

Ezen akadályok leküzdése érdekében az olyan hűtőközegek, mint az R454C (GWP 145,5) és a CO2 (R744, GWP 1) egyre fontosabbá válnak a nagyobb teljestíményű lakossági, valamint a kisebb irodai és kiskereskedelmi alkalmazásokban. Középtávon azonban az R32 költséghatékony tulajdonságai miatt arra számítunk, hogy továbbra is ez marad a domináns megoldás.

3) A kereskedelmi méretű épületek levegő-levegő hőszivattyúinak sorsa 2032 után

A nagy kereskedelmi alkalmazások (irodaépületek, szállodák) használt rendszerek esetén, mint amilyenek a Daikin VRV-rendszerei, a jogszabály több átállási időt biztosít. A Daikin ebben a szegmensben is élen járt a jelenlegi piaci szabványnak tekintett R410A-ról az R32-re való átállásban. A HVAC-gyártók egyre több R32-es termékcsaládot dobnak piacra, így az ügyfelek számára legalább 2033-ig megoldást kínálnak az új berendezésekre.

Itt az ideje azonban előre tervezni. A fokozatos kvótakorlátozásokkal alacsonyabb GWP-értékű megoldásokat kell találni. A CO2 a következő logikus lépés a VRV-rendszerek számára, mivel ez egy rendkívül alacsony GWP-jű, nem gyúlékony A1 típusú hűtőközeg. A következő évtizedben a zökkenőmentes átmenet biztosítása érdekében a gyártóknak foglalkozniuk kell az energiahatékonysággal és a megfizethetőséggel kapcsolatos aggályokkal. Emellett a szükséges képzési programokat is el kell indítani, hogy a piacot felkészítsék ennek a magas nyomású hűtőközegnek a kezelésére.

Lehetséges hűtőközeg-portfólió a jövőben

Az előre vezető út sok apró lépést foglal magában, egyensúlyt teremtve a különböző hűtőközegek tulajdonságai/jellemzői, és a fokozatos kibocsátáscsökkentési rendszer ütemezése között. Az R32 (GWP 675 – A2L) az elkövetkező években is kiegyensúlyozott hűtőközeg marad számos alkalmazásban, ami lehetővé teszi a hőszivattyúk költséghatékony módon történő további alkalmazását.

Az R290 propán (GWP 0,02 – A3) energiahatékony, rendkívül alacsony GWP-értékű megoldást kínál speciális alkalmazásokhoz, ahol a biztonsági követelmények és a beépítési hely ezt lehetővé teszi. Alkalmazása az R32-höz képest magasabb költséggel jár, a megnövekedett biztonsági követelmények és a hűtőközeg tulajdonságai miatt, amelyek nagyobb méretű berendezéseket eredményeznek.

Az R454C (GWP 145,5 – A2L) az R32 alacsonyabb GWP-jű alternatíva, olyan alkalmazásokhoz, ahol a propán nem jöhet szóba. Ez a hűtőközeg szélesebb felhasználási körben hozhat megfizethető, hatékony és biztonságos hőszivattyúkat.

Végül az R744 CO2 (GWP 1 – A1), mely egy rendkívül alacsony GWP-jű hűtőközeg, és a kereskedelmi hűtésben már széles körben használják. Ígéretes hosszú távú lehetőségeket kínál a közepes és nagy kereskedelmi alkalmazásokban. Ez egy olyan megoldás, amely a HVAC-piac valamennyi érdekeltjének teljes figyelmét megérdemli: az alkatrész- és HVAC-gyártóknak, valamint a mérnöki és szerelő partnereiknek is, mert lehet, hogy ez a hűtőközeg hozhatja el a DX rendszerek következő generációját.

Jövőbiztos megoldások

„A Daikin folytatja az alternatív hűtőközegek kutatását és fejlesztését, hogy felgyorsítsa a hőszivattyúk elterjedését minden rendszerben és alkalmazásban. Arra ösztönözzük az egész iparágat, hogy kövesse ezt az utat. A jövőben olyan megoldások is lehetnek, amelyek ma még nem szerepelnek a köztudatban.”

Tudta?

Az új F-gáz rendelet (EU 2024/573) frissítette a hűtőközegek egyes címkézési értékeit. Ez két fent említett hűtőközegre is vonatkozik. Az R454C GWP-értéke 148,3-ról (az 517/2014/EU F-gázrendeletnek megfelelően) 145,5-re csökkent. Az R290 (propán) GWP-értéke szintén frissítésre került, 3-ról 0,02-re. Az ebben a szövegben feltüntetett GWP-értékek a felülvizsgált EU 2024/573 F-gáz rendelet alapján készültek.

Szerzői jogok, képek: Daikin Europe

 

A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alkalommal jelenik meg. A lap cikkei a fűtéstechnika, gázellátás, vízkezelés területei mellett a hűtés-, klíma- és légtechnika témaköreit tárgyalja. A VGF elsődlegesen az épületgépészeti kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, társasházkezelők, beruházók, ingatlantulajdonosok és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, problémái és megoldásai iránt.

A VGF&HKL előfizetési díja egy évre 9990 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 22 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.

Érdekel az előfizetés →

Beleolvasok →

 

Daikin

Kapcsolódó