Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Kályhacsempe-gyártóból regionális multi

Megvásárolt egy osztrák céget, s ezzel két magyarországi gyárral is gazdagodott a műanyag termékeket előállító és -feldolgozó román óriás

2024. május 29. | VGF&HKL online |  710 |

Kályhacsempe-gyártóból regionális multi

A besztercei székhelyű (Bistrica, Románia, Beszterce-Naszód megye) TeraPlast Csoport megvásárolta az osztrák Wolfgang Freiler Csoportot. Az adásvétellel a Fertőszentmiklóson üzemelő Polytech és a nagykanizsai Pro-Moulding gyár is a Teraplast közvetett tulajdonába került.

A hajdani mozdonyjavítóból az Operaház új művészeti központjává és próbahelyszínévé avanzsált budapesti Eiffel Műhelyházban jelentették be, hogy lezárult a TeraPlast Csoport és a Wolfgang Freiler Csoport közötti tranzakció. A megállapodás értelmében a besztercei TeraPlast 16,5 millió euróért megvásárolta az osztrák családi vállalkozást, annak két magyarországi gyárával együtt. A 130 éves múltra visszatekintő TeraPlast egy kályhacsempéket gyártó üzemként indult, s ebből vált mára – túlélve Trianont, a két világháború és a szocializmus megpróbáltatásait – az Európai Unió keleti régiójának legnagyobb műanyagfeldolgozó vállalatává. Elsősorban csőrendszereket, lebomló csomagolóipari termékeket, fóliát gyárt, ugyanakkor jelentős újrahasznosító-kapacitással is rendelkezik, s ennek révén a hulladékból alapanyagot biztosít a cső- és fóliaüzemének.

Impozáns számok

A bukaresti tőzsdén is jegyzett társaságcsoport erre az évre 173 millió eurós (mintegy 67 milliárd forintos) árbevétel mellett 14 millió eurós (5,4 milliárd forintos) adózás előtti eredményt tűzött ki maga elé célul. Termékeit 22 európai országban forgalmazza, és négy országban folytat termelést. A magyarországi piacon az utóbbi évtizedben közvetlen szállítással jó néhány helyi projekthez és hazai kereskedelmi egységbe exportált közmű- és épületgépészeti termékeket (víz-, gáz- és csatornacsöveket, aknákat, kábelvédőket, lefolyókat). Leányvállalata, a Teraplast Magyarország másfél éve alakult.

A Wolfgang Freiler Csoport 2023-as forgalma 25 millió euró volt, az EBITDÁ-ja (kamat, adó, értékcsökkenés és amortizáció előtti eredménye) pedig 2,3 millió euró. A felvásárolt cég kedvező piaci pozíciókkal rendelkezik Magyarországon, Ausztriában, Németországban és Franciaországban.

A felvásárlás hozadéka

A tranzakcióval a Wolfgang Freiler Csoporton keresztül a TeraPlasthoz kerülő fertőszentmiklósi Polytech és a nagykanizsai Pro-Moulding közül az előbbi kilencven százalékban exportra gyárt kábelvédő csöveket zömében újrahasznosított anyagokból, utóbbi pedig fröccsöntéssel foglalkozik, elektronikai berendezések, mezőgazdasági gépek és autóalkatrészek gyártására szakosodva.

– Az új cégstruktúrában tovább növelnénk jelenlétünket a magyar piacon, bővíteni szeretnénk gyártókapacitásunkat, termékportfóliónkat és versenyképességünket, hogy további fontos közműprojektekben vehessünk részt beszállítóként – emelte ki a sajtótájékoztatón Vajda László, a TeraPlast Csoport fejlesztési igazgatója és a magyarországi leányvállalat ügyvezetője, kihangsúlyozva, hogy romániai cégként kizárólag világszínvonalú termékekkel lesznek képesek győztes pozícióba kerülni a régiós versenyben. Az a céljuk, hogy a döntően a külpiacokra termelő két magyarországi cég megerősítse magyarországi értékesítéseit is. Végső soron pedig azt akarják elérni, hogy a magyarországi gyártásban a műanyagfeldolgozás minden munkafolyamata házon belül menjen végbe, a hulladék hasznosításától kezdve egészen a végtermék elkészítéséig.

Hangsúlyos, de egyoldalú politikai jelenlét

Bár a TeraPlast nem az első romániai cég, amelyik megveti a lábát Magyarországon – a sajtótájékoztatón is elhangzott a Digi és az eMag neve –, érezhető, hogy Bukarest felvállalt politikája a határokon átnyúló terjeszkedés további támogatása. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy Gabirel Sopandă nagykövet mellett az eseményen részt vett és beszédet mondott Emil Radu Moldovan, Beszterce-Naszód megye tanácselnöke, és Bogdan-Gruia Ivan, a Ciolau-kormány kutatási, innovációs és digitalizációért felelős minisztere is. Ő egyebek mellett arról beszélt, milyen fontos a két ország kölcsönös előnyökön alapuló gazdasági együttműködése, de arra is utalt, hogy a TeraPlast termékeinek fontos szerep juthat Ukrajna újjáépítésében a háború lezártával.

A magyar kormány nem delegált felszólalót a sajtótájékoztatóra.

 

A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alkalommal jelenik meg. A lap cikkei a fűtéstechnika, gázellátás, vízkezelés területei mellett a hűtés-, klíma- és légtechnika témaköreit tárgyalja. A VGF elsődlegesen az épületgépészeti kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, társasházkezelők, beruházók, ingatlantulajdonosok és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, problémái és megoldásai iránt.

A VGF&HKL előfizetési díja egy évre 9990 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így közel 25 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.

Érdekel az előfizetés →

Beleolvasok →

 

műanyag

Kapcsolódó