Az energiaárak miatt újra egyre fontosabb szerepet játszanak a szilárd tüzelőanyagok, az így működő kályhák és kazánok helyes használatát mi sem először hangsúlyozzuk. Hétköznapi lidérc a környéket fütsfelhővel elárasztó szomszéd: a fűtési szezon beindulásával minden településen akad valaki a közelünkben, aki az elhanyagolt vegyestüzelésű kazánjában igyekszik megszabadulni a ház körül felgyülemlett éghető kacatoktól, sokszor nem is tudva, milyen halálos vegyi koktélt juttat a levegőbe. A színes papírok égetésével például fehérvérűséget okozó anyagok szabadulnak fel, a régi, farostlemez bútorok tüzelésekor légkörbe jutó arzén és klór szintén rákkeltő hatású. Hogy éppen ki mivel tüzel, arra legtöbbször – a szag mellett – a kéményfüst színéből is következtethetünk.
Színek szerint
A Wikipédia szerint a száraz fa vagy a faszén füstje fehér, a nedves fáé vagy a kőszéné világos- vagy sötétszürke (az ilyen füst később lerakódó szilárd részecskéi képezik a kormot), az érctartalmú kohófüst átlátszatlan fekete színű.
Ahhoz pedig, hogy a levegő szennyezettsége minél alacsonyabb legyen – és a saját meg a jövő generációjának egészségét legalább itt ne veszélyeztessük – megfelelően működő, szakember által épített és karbantartott tüzelőberendezés mellett megfelelő tüzelőanyag szükséges.
Fatüzelés pro és kontra
A faanyag elégetése a CO2-kibocsátás miatt megújuló energiaforrásnak minősül, hiszen a fák széndioxidból építik föl a szervezetüket és elégetésükkor ez a mennyiség kerül vissza a légkörbe. Ráadásul a fatüzelés
- független az energiahálózatoktól,
- ugyanakkora a kéntartalma, mint a földgáznak,
- csökkenti az importenergia-függőséget,
- elősegíti a megfelelő erdőgazdálkodást.
Hátránya, hogy
- a tűzifa minősége inkább a nedvességtartalomtól függ, mintsem a fafajtától
- a tüzelőanyagból hónapokkal előre be kell tárazni
- égéstermékében szén-dioxid, szén-monoxid, nitrogén-oxid, vízgőz, ecetsav, fenol, metán, formaldehid van, és az égés után hamu marad vissza
- tüzeléssel por és korom is jár, melyek az elégetlen gázokkal a környezetet szennyezik
- problémás a hamu elhelyezése
- a fűtési költségeket előre kell megfizetni
- és elég sok fizikai munkát jelent a tüzelőanyag előkészítése (fűrészelés, aprítás), mozgatása, különösen, ha nem tüzelésre kész fát vásárolunk.
Korszerűbb megoldást jelenthetne a napelemekkel táplált infrafűtés, a hőszívattyú vagy az ún. megújuló energiaforrás alkalmazása, ezek azonban mind drágábbak a fatüzelésnél. Azt viszont az illegális fakitermelés és tűzifa-kereskedelem visszaszorításával, a tűzifa mennyiségének és minőségének szabályozásával lehetne ösztönözni, vagy ha a megújuló energiaforrások pályázati támogatásának valamely formáját a fatüzelésre is kiterjesztenék.
(A kép forrása: http://iszolnok.hu/)