A bojler és a vízkő
2023. november 24. | Lantos Tivadar | 2131 |
A villanybojlerek egyik legnagyobb problémája a vízkőlerakódások keletkezése. Vannak olyan területek, ahol annyira kemény a víz, hogy vízkőmentesítés nélkül nem is ajánlott készüléket felszerelni. De hogyan védekezhetünk?
Megbízható és olcsó
A villanybojlerek viszonylag alacsony árú készülékek, amelyek megbízhatóan állítják elő a háztartásoknak szükséges HMV-t. Azonban a vízkő igen megnehezíti a villanybojlerek működését, jelentősen csökkenti a hatásfokot, és a berendezések élettartamát is megrövidíti. A kemény vízzel rendelkező területeken elengedhetetlen tehát az éves karbantartás Sokan úgy gondolják, hogy ezt a költséget megspórolják, mert egy tisztességes karbantartás ára a bojler egynegyedébe is belekerülhet. Maga a munka sem egyszerű, már csak a víz leengedése is olykor számos akadályba ütközik. Nincs kiépítve cseppvízelvezetés, vödrökben kell a leengedett vizet gyűjteni stb. A készüléket áramtalanítani kell, szét kell szerelni, és a vízkövet el kell távolítani. Ehhez célszerszámokra van szükség. Van olyan hely, ahol könnyen át lehet mosni a bojlert, máshol kevésbé. Majd a szükséges kopó alkatrészeket is ki kell cserélni, így a tömítéseket és az anódrudat is. A piacon egy ilyen szerelésért a szerelők 45-55 ezer forintot is elkérhetnek, a szerelés akár egy-másfél órába is beletelhet.
Karbantartással olcsóbb
A vízkőtelenítés viszont a karbantartást is megkönnyítheti, a munkaidőt lerövidíti, és így olcsóbbá is teheti a karbantartást. Egyik ilyen lehetőség a készülék elé építhető vízszűrők, foszfátadagoló patronok. Vannak elektromos elven működő vízkőmentesítők is. Hogy ezek mennyire hatásosak? Nem ismerünk olyan módszert vagy eszközt, amivel egy fizikai elven működő vízkőmentesítő hatásossága közvetlenül ellenőrizhető lenne. Ha vízmintát veszünk, és azt kezdjük elemezni, kétséges, hogy ugyanazt az eredményt kapjuk, mintha a víz a rendszerben maradt volna.
Hatékonysági próba
Egy lehetőség, hogy „szerencsét próbálunk”; egy olcsó készüléknél nem nagy a kockázat. Ha biztosabbra akarunk menni, olyan terméket kell keresni, melynek hatásosságát független szervezet vizsgálata igazolta. Egy ilyen vizsgálat a német DVGW egyesület 512 jelű tesztje.
A vizsgálathoz négy, egyenként 10 literes, nyomásmentes villanybojlert használnak. A vizet 80 ˚C-ra melegítik fel. Két bojler kezeletlen, két bojler kezelt vizet kap. A vizet szakaszosan táplálják be, meghatározott menetrend szerint és mennyiségben. A bejuttatott víz által kiszorított mennyiség túlfolyón távozik. A kísérlet 21 napig tart. A bojlerekben kialakult vízkövet savval feloldják, majd a mennyiségét megmérik. A vízkőmentesítés hatásosságát az dönti el, hogy hányszor kevesebb vízkő képződött a kezelt vízzel működő bojlerekben – megfelel, ha az arányszám legalább öt.
A módszer alkalmasságát megkérdőjelezték, mondván, a gyakorlatban eltérők a körülmények. Ettől függetlenül a kedvező eredménnyel vizsgált termékek hatásosságát nincs okunk kétségbe vonni.Tekintettel a témában ismételten felmerülő kételyekre, számos cég felajánlja a készülék visszavételét arra az esetre, ha a vevőnél nem szüntetné meg a vízkövesedést. Kérdés, hogy ez valóban érvényesíthető-e, nem lesz-e ebből vég nélküli jogvita. Minőségvizsgáló intézetek is foglalkoztak a vízkőmentesítőkkel. Az eredmények meglehetősen kedvezőtlenek, a vizsgált készülékek többségét hatástalannak találták.
Érdemesebb tehát évenként kitakaríttatni a villanybojlereket? Érdemes, legalábbis az extrém vízköves területeken. A készülékek ugyanis ilyen helyeken nem fognak 3-5 évnél többet működni. Egy készülék ára szereléssel együtt 250-300 ezer forint, akkor ezt figyelembe véve még mindig jobban jár a tulajdonos, ha költ a karbantartásokra.
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alkalommal jelenik meg. A lap cikkei a fűtéstechnika, gázellátás, vízkezelés területei mellett a hűtés-, klíma- és légtechnika témaköreit tárgyalja. A VGF elsődlegesen az épületgépészeti kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, társasházkezelők, beruházók, ingatlantulajdonosok és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, problémái és megoldásai iránt.
A VGF&HKL előfizetési díja egy évre 9990 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 22 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.