Versitsné Czentnár Zsuzsanna
1137 | |
Versitsné Czentnár Zsuzsanna cikkei
Korszerű fűtési rendszerek – Gondolatok a fűtéstechnikáról
2000. október 10. |
11 511
Magyarországon régiónként különbözik az épületgépészetben dolgozó kivitelező kollégák megítélése az egyes szerelési rendszerek, anyagok alkalmazási lehetőségeiről. Számos vita adódik abból is, hogy pl. mi az eltérés az „egycsöves“, illetve »kétcsöves“ rendszer között, valamint hogy hol részesítsük előnyben egyiket a másikkal szemben. Vannak azonban szakmánknak olyan sarkalatos pontjai, melyek vonatkozásában – úgy vélem – gondolataim lejegyzésével erősíteni tudom a szakmában kialakult ajánlásokat, szabályokat.
A rézcső alkalmazástechnológiája
2000. szeptember 10. |
19 707
1 4 (1)
Az épületek vezetékhálózatainak tervezésekor a szerelés hatékonysága érdekében gondolni kell arra, hogy a teljes épületgépészeti rendszer lehetőleg egyféle anyagból, azonos technológiával és szereléstechnikával készüljön. Az épületgépészeti rendszerek rézcsőből csőalakító szerszámokkal vagy csőkötő idomokkal gyorsan és esztétikusan kiépíthetők. A geometriai pontosság, az alakhűség, a minimális belső felületi érdesség, az egyszerű szerelés a rézcső további előnye. Alkalmazható új csőhálózatok kiépítésénél, felújításoknál vakolat alatt vagy felett szerelt rendszerekben.
A rézcső tulajdonságairól és kötéstechnikájáról
2000. július 10. |
189 239
1 4 (1)
A rézcsövet az 1920-as évektől a szerelőiparban már igen elterjedten alkalmazták, melyet számos, máig is csőcsere nélkül működő fürdőszoba tanúsít Budapest belvárosában, azonban a II. világháborút követően használata háttérbe szorult.
Padlófűtés általános bemutatása
2000. május 10. |
91 109
2 5 (1)
Magyarországon az 1980-as évek elejétől kezdték el tervezni és szerelni a padlófűtési hálózatokat. A szerelők mára gyakorlatra tettek szert ezen rendszerek kiépítésében, de számos tévhit és helytelen információ kering körükben.
Polietilén csőrendszerek bemutatása
2000. május 10. |
13 871
2 4.5 (2)
Vezethetjük e vezetékeket önállóan is, de lehetséges védőcsőben vinni, s ekkor „cső a csőben” rendszerről beszélünk. Két egymásba helyezett cső, a belső az ún. haszoncső, amelyben áramlik a víz, a külső pedig a védőcső (gégecső), amely szintén műanyagból készül. A haszoncső térhálósított polietilén, a cső sima belső felületének köszönhetően a használat során nincs vízkőlerakódás, keresztmetszet-szűkülés, esetleg eltömődés.
A többrétegű csövek általános bemutatása, alkalmazási lehetőségei
2000. április 10. |
41 490
2 5 (1)
A magyar szerelőipari gyakorlatban a ’90-es évek elején kezdett elterjedni és az évek folyamán az eladott cső mennyisége ugrásszerűen megnőtt. Egyes becslések szerint az 1999-es évben a magyar piacon 3 millió métert értékesítettek. Mára széleskörűen elterjedt és számos szakember csak ezzel a rendszerrel hajlandó szerelni. A gyakorlatban ezen csöveket ötrétegűnek hívják és az importból beszerzett, különböző gyártmányú termékeket gyártók eltérő márkaneveken forgalmazzák, de a fő gyártási elvüket tekintve azonosak.