Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Burján Zoltán

 1614 | |

Burján Zoltán cikkei

Burján Zoltán

Pelletfűtés IV.

2010. október 14. |  6081
1 5 (1)

Az előző cikkekben a pelletfűtés energiafelhasználáson, megújuló energiákon belüli szerepéről, az alkalmazott technológiákról és készülékekről esett szó, míg a jelen írás – a cikksorozat befejező témája – a sokak számára leglényegesebb kérdéssel foglalkozik: mennyibe is kerül? Azaz olcsó vagy drága?

Burján Zoltán

Pelletfűtés III.

2010. augusztus 2. |  9706
1 5 (1)

Gyakran hangzik el az a kritika: a megújuló energia-alapú rendszerek, bár nagyszerű műszaki megoldásokat tartalmaznak, jelenleg nem képesek önállóan kiszolgálni egy épület egész éves hőigényét segédberendezés – általában gázkazán – nélkül. Ez az észrevétel azonban nem igaz a biomassza-tüzelésre alapozott fűtési rendszerekre, ráadásként pedig van olyan műszaki megoldás, amellyel ennek az ősrégi fűtési formának a mai kor elvárásait teljesítő adottságai (hatásfok, kényelem) biztosíthatók. Ez a pelletfűtés.

Burján Zoltán

Pelletfűtés II.

Pellet­gyártás

2010. május 17. |  8547
1 5 (1)

Cikksorozatunk előző részében röviden bemutattuk a pelletet mint tüzelőanyagot, és elhelyeztük a megújuló energiás palettán. Úgy találtuk, hogy a pellettüzelés mellett – műszaki, gazdasági és üzemeltetői szempontból is – számos érv szól, az esetek többségében ideális megoldás a felmerült hőigények kielégítésére. A félreértések elkerülése végett azonban már most rögzíteni szeretném, hogy a pellet nem valami csodakapszula. (Még ha úgy is néz ki!) Egy egyszerű fűtőanyag, aminek a nagyszerűsége éppen abban áll, hogy képes önmagában számos, manapság jelentős problémát mérsékelni, esetenként megoldani.

Burján Zoltán

A pelletfűtés I.

2010. április 13. |  4004

Azon feladatunkra, amit ma a világ energia-felhasználásának problematikájaként, illetve a klímaváltozás kihívásaként aposztrofálunk, igencsak jellemző „a tett halála az okoskodás”-szerű semmittevés. Tényekre, tendenciákra alapuló józan következtetések és tartós (fenntartható) megoldást eredményező komplex szemlélet szorul háttérbe az eleve rosszul feltett kérdéseket megválaszolni szándékozó, többnyire parttalan, az ügynek csak részleteit érintő vitákban. Az ugyanis, hogy a fosszilis energiahordozó-készletek kimerülése 20 vagy 100 évre tehető-e, lehet polémia tárgya, s természetesen nem is érdektelen. Ám ez elkendőzi a lényeget: a fosszilis energiahordozók felhasználásnak mértéke lényegesen gyorsabb ütemű, mint ezen energiaforrások újrakeletkezési sebessége, azaz a készletek fogynak.