Dr. Szánthó Zoltán
1182 | |
Dr. Szánthó Zoltán cikkei
Víztornyok
2023. április 4. |
1059
A víztornyok alapvető feladata az ivóvíz közműhálózat vizének tárolása, ezzel a víz termelése és a fogyasztás közötti eltérés kiegyenlítése. A víztornyok egyben energiatárolók is, hiszen magas elhelyezésüknél fogva a közlekedő edények törvényét kihasználva helyzeti energia formájában tárolják a víz fogyasztóhoz való eljuttatásához szükséges energiát. A víztornyoknak fontos szerepük van a hálózat nyomásviszonyainak kiegyenlítésében is, ezért azt lehetőség szerint igyekeznek a hálózat alkalmasan megválasztott, lehetőleg a betáplálástól távolabbi pontján elhelyezni.
Központi porszívók
2023. március 9. |
559
Hazánkban a központi porszívó rendszerek nem számítanak különösebben elterjedtnek. Holott az ilyen rendszerek számos előnnyel rendelkeznek: sokkal könnyebb általuk a munka, mert nem kell a térben a porszívó gépi berendezéseit mozgatni; a stabil központi elszívás nagyobb teljesítménye miatt nagyobb a szívóerő, ezáltal jobb a tisztítóhatás, ráadásul a takarított térben sokkal alacsonyabb a zajszint; az elszívott levegő a szabadba jut, így a szűrökön átjutó szennyeződések nem kerülnek vissza a térbe. A nyilvánvaló előnyökkel szemben áll az olcsó tömegtermékként forgalmazott hagyományos porszívókét lényegesen meghaladó ár, ezért ez a megoldás lakóingatlanokban ma is luxusmegoldásnak számít.
Személyi számítástechnika
2022. október 3. |
559
Cikkünkben a hazai számítástechnika kezdeti korszakának egyes eszközeit mutatjuk be az Épületgépészeti Múzeum gyűjteményének darabjaival.
Füstcsőhő-hasznosító „hődob”
2022. szeptember 1. |
1029
Az Épületgépészeti Múzeum tárgyait bemutató sorozatunkban ezúttal egy olyan berendezést mutatunk be, amely egy időre kikopott a mindennapjainkból, ám a fafűtés kényszerű reneszánszával visszatérhet. Hiszen, ha már drágán vett tüzelővel fűtünk, azaz hőt állítunk elő, fontos, hogy annak minél nagyobb hányada hasznosuljon.
120 éves öntöttvas radiátorok
2022. június 2. |
901
A funkcionalitás és művészi igényességű gyártás a régebbi korokban magától értetődő volt. Ezt az állítást nem is illusztrálhatnák meggyőzőbben, mint azokkal az öntöttvas radiátorokkal, amelyeket a múlt század legelején „fogtak munkára” a Magyar Királyi Pénzügyminisztériumban, s amelyeket nemrégiben, az épület felújításakor bontottak el. A míves növényi ornamentikával díszített hőleadók az Épületgépészeti Múzeumot alapító és vezető, e sorok írásában is tevékenyen segítő dr. Chappon Miklós jóvoltából menekültek meg a beolvasztástól.