Levegő Munkacsoport: a megújuló energiaforrásokat kellene támogatni
A fosszilis tüzelőanyagok elégetése levegőszennyezést és éghajlatváltozást idéz elő
2017. július 31. | VGF online | 1157 |
Az alábbi tartalom archív, 7 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
A nemzetközi Egészség és Környezet Szövetség (HEAL) legújabb jelentésében arra szólítja fel a döntéshozókat, hogy a fejlett országokban 2020-ig, a fejlődő országokban pedig 2025-ig szüntessék meg a fosszilis tüzelőanyagok támogatását.
A megújuló, tiszta energiaforrásokat kellene a kormányoknak előtérbe helyezniük, mert miközben mintegy 2800 milliárd dollárt fordítanak a világ leggazdagabb országai a fosszilis energiahordozók (szén, kőolaj, földgáz) támogatására, ennek az összegnek a hatszorosát teszik ki az ezen anyagok elégetése miatti egészségkárosodás és halálozás költségei - közölte a Levegő Munkacsoport csütörtökön az MTI-vel.
A közlemény szerint a nemzetközi Egészség és Környezet Szövetség (HEAL) csütörtökön adta ki legújabb jelentését, amelyben arra szólítják fel a döntéshozókat, hogy a fejlett országokban 2020-ig, a fejlődő országokban pedig 2025-ig szüntessék meg a fosszilis tüzelőanyagok támogatását. Ezek elégetése ugyanis halálos levegőszennyezést és éghajlatváltozást idéz elő. Világszerte mintegy hat és fél millió ember életét rövidíti meg évről évre a fosszilis tüzelőanyagok elégetése. A nemzetközi szervezetnek a Levegő Munkacsoport is tagja.
Magyarországon az idő előtti halálozások száma az Európai Környezetvédelmi Ügynökség adatai szerint 2015-ben meghaladta a 14 ezret – írták. Ennél nagyságrendekkel több a levegőszennyezés miatti megbetegedések - többek között légúti fertőzés, szívroham, tüdőrák – száma.
A közlemény idézi Lukács Andrást, a Levegő Munkacsoport elnökét, aki kifejtette: a környezetvédő szervezet már közel 30 éve dolgoz ki javaslatokat a fosszilis energiára nyújtott támogatások megszüntetésére Magyarországon, továbbá arra is rámutattak, hogy ezáltal nemcsak az emberek egészsége és a környezet állapota javulna, hanem a nemzetgazdaság versenyképessége is. A szervezet elnöke példaként említette, hogy segíteni kell a napenergia nagyobb mértékű elterjedését és javítani kell az országban az energiahatékonyságot a lakások, épületek szigetelésével és korszerűsítésével.
A Levegő Munkacsoport 1988-ban alakult környezetvédő civil szervezet. Tevékenységének főbb területei az államháztartás zöld reformja, a közlekedés környezetbarátabbá tétele, valamint az éghajlatváltozást lassító és környezetünket élhetőbbé tévő energiapolitika és településfejlesztés. A HEAL 2003-ban jött létre, független, nonprofit szervezet, központja Brüsszelben található.
Forrás: MTI
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alkalommal jelenik meg. A lap cikkei a fűtéstechnika, gázellátás, vízkezelés területei mellett a hűtés-, klíma- és légtechnika témaköreit tárgyalja. A VGF elsődlegesen az épületgépészeti kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, társasházkezelők, beruházók, ingatlantulajdonosok és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, problémái és megoldásai iránt.
A VGF&HKL előfizetési díja egy évre 9990 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 22 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.