Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

A fűtés pénzbe kerül, de nem mindegy, mennyibe

2023. október 2. | VGF&HKL online |  1213 |

A fűtés pénzbe kerül, de nem mindegy, mennyibe

Hamarosan kezdődik a fűtési szezon, és egyáltalán nem mindegy, mennyi pénzből „húzzuk ki” a sötét és hideg napokat. Igen, a fűtés pénzbe kerül, és sokan tisztában is vannak vele, milyen mértékű energiamegtakarításra számíthatnak, ha régebbi tüzelőberendezésüket, például elavult turbós gázkazánjukat korszerű, tág határokon belüli modulációra képes kondenzációs kazánra cserélik. Egy fűtési rendszerben ugyanakkor nemcsak a hőtermelő oldalán keletkezik költség, hanem a keringtetőszivattyúén is – méghozzá nem is jelentéktelen.

A keringtetőszivattyúk fordulatszám-szabályozására régóta fennáll az igény. Nedvestengelyű keringtető szivattyúk esetén ezt régebben jellemzően három, kézzel átkapcsolható fokozattal oldották meg. Az elektronikai technológiák fejlődésével megjelentek a frekvenciaváltók, amelyekkel a szivattyúk fordulatszámát lehet változtatni. Emellett elterjedtek a korszerű állandó mágneses forgórészű villanymotorok is, amelyek folyamatos fordulatszám szabályozást biztosítanak a szivattyúk számára, ezzel jelentős energiamegtakarítás érhető el.

A VGF&HKL szaklap frissen megjelent októberi számából kiemelten ajánljuk olvasóinknak Bányik Tamás cikkét, amely részletekbe menően veszi sorra, milyen lehetőséget teremtenek az energiamegtakarításra a korszerű fűtési keringtetőszivattyúk. Emellett természetesen számos egyéb írással várjuk Önöket, íme egy kis ízelítő a tartalomból!

  • Hogyan tudunk keringtetőszivattyúval energiát megtakarítani?
  • Nyomáskülönbséggel rendelkező primer elosztóhálózatoknál alkalmazott keverőkapcsolás
  • Hosszúszakaszos bélelés
  • Húsz kazánház került egyszerre a „gépészpatológus boncasztalára”
  • Hibrid fűtési rendszerek
  • Mesterséges intelligencia és épületüzemeltetés
  • Áttekintő táblázat: Fali vécécsészék
  • Hírek, újdonságok
  • MekkMester
  • VRV-rendszer egy budapesti hotelben
  • Összehasonlító táblázat: ~ 40 kW-os, változó hűtőközeg áramú (VRF/VRV) kültéri egységek
  • Keresztrejtvény

Előfizetek

„A legjobb épületgépészek előfizetőink, előfizetőink a legjobb épületgépészek!”

 

A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alkalommal jelenik meg. A lap cikkei a fűtéstechnika, gázellátás, vízkezelés területei mellett a hűtés-, klíma- és légtechnika témaköreit tárgyalja. A VGF elsődlegesen az épületgépészeti kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, társasházkezelők, beruházók, ingatlantulajdonosok és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, problémái és megoldásai iránt.

A VGF&HKL előfizetési díja egy évre 9990 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így közel 25 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.

Érdekel az előfizetés →

Beleolvasok →

 

előfizetésVGF&HKL