Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Gázért rimánkodik Temesvár

Csődbe jutott a távhőszolgáltató, 50 ezren maradtak fűtés és meleg víz nélkül a bánsági városban

2021. október 26. | VGF&HKL online |  1230 |

Gázért rimánkodik Temesvár

A magas gázárak mellett nem tudta tovább cipelni 320 millió lejnél is nagyobb összegre rúgó adósságát Románia második legnagyobb távhőszolgáltatója, a temesvári Colterm, amelyet a bíróság mai döntésében fizetésképtelenné nyilvánított és az élére csődbiztost nevezett ki. Félszázezer fogyasztó, köztük kórházak ellátása forog kockán; Dominic Fritz polgármester kétségbeesetten keresi a megoldást.

Kéréssel fordulok valamennyi romániai gázszolgáltatóhoz, hogy segítsen rajtunk – nyilatkozta keddi sajtótájékoztatóján Dominic Fritz temesvári polgármester a Krónika tudósítása szerint. Az elöljáró elmondta, hogy körülbelül 50 ezer háztartás fűtés nélkül marad, és ami még rosszabb: a kórházakban sem lesz fűtés és meleg víz. Kivételként említette a Victor Babeș-kórházat és az Odobescu-szülészetet, amelyek saját hőközponttal rendelkeznek.

Fritz kijelentette: „a Coltermnek jelenleg nincs földgázszolgáltatója olyan körülmények között, hogy egész Európa gázválsággal küzd. Elmondása szerint megpróbálnak legalább kis mennyiségre szerződést kötni, közben pedig széntüzelésre áttérni. Utóbbi tekintetében ellátást igényeltek az állami tartalékokból, de ezt csak sürgősségi rendelettel lehet engedélyezni, ideiglenes, ügyvezető kormány pedig ezt nem teheti meg”.

Dominic Fritz elmondta: Románia második legnagyobb távhőszolgáltató rendszere a temesvári, a bukaresti után. Úgy vélte: az energiaárak megemelkedése miatt egyetlen más romániai nagyvárosban sem tudják kifizettetni csak a lakossággal és az önkormányzatokkal a téli távhőszolgáltatásokat.

Mi a helyzet idehaza?

Az elszabaduló világpiaci gázárak miatt – a tavalyi 5-10 euró/MWh körüli jegyzésár most 90 euró fölött van – iparági fórumokon és a lapunk által folytatott háttérbeszélgetésekben is szóba került, hogy a távhőszektor idehaza is nehéz helyzetbe kerülhet, abban az esetben, ha nem megfelelő szerződésekkel kötötték le várható gázfogyasztásuk egészét, vagy pedig a velük szerződő kereskedőket hozza lehetetlen helyzetbe a felbolydult piac. Kérdéseinkkel Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetségét (MaTáSzSz) kerestük, melynek nevében Orbán Péter főtitkártól kaptunk választ.

– Az 50/2011. (IX. 30.) NFM rendelet tartalmazza a távhőtermelőkre és távhőszolgáltatókra vonatkozó átfogó módszertani elveket az indokolt költségek, köztük a legjelentősebb hányadot kitevő, szabadpiaci körülmények között beszerzendő földgázköltségek figyelembevételére – tekintettel a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal által a földgázreferencia-költség elemeiről és számítási módszeréről immár negyedik éve közzétett „Hirdetmény”-ben foglaltakra is. A távhőszolgáltatásról szóló 2005. évi XVIII. törvény (Tszt.) 57/D. § (6) bekezdése értelmében a földgáztüzelésen alapuló hőtermelési technológiát alkalmazó távhőtermelő – ideértve a távhőtermelői engedéllyel rendelkező távhőszolgáltatót is – köteles minden év július 1-jéig az előbbiekben írtak figyelembevételével megkötött földgázbeszerzési szerződéseket a következő gázévre vonatkozóan megkötni, és azt a Hivatal számára megküldeni. A távhőtermelők a számukra szükséges földgázmennyiséget a legkisebb kockázattal ezen keretek között tudják beszerezni – áll a főtitkár válaszában.

Ezek szerint a magyar szolgáltatók a beszerzési oldalon „fedezve vannak”, más kérdés, hogy mivel a fogyasztók felé szabott árakon dolgoznak, üzleti tevékenységből származó nyerségre nem számíthatnak. Tudni való, hogy a távhőszektor veszteségeit a szabadpiaci áramfogyasztók által fizetett, úgynevezett KÁT-tételen keresztül egyenlíti ki az állam. Ez az előző gázévben 81 fillér volt, idén október elsejétől azonban már 1,45 forintot tesz ki kilowattóránként.

 

A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alkalommal jelenik meg. A lap cikkei a fűtéstechnika, gázellátás, vízkezelés területei mellett a hűtés-, klíma- és légtechnika témaköreit tárgyalja. A VGF elsődlegesen az épületgépészeti kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, társasházkezelők, beruházók, ingatlantulajdonosok és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, problémái és megoldásai iránt.

A VGF&HKL előfizetési díja egy évre 9990 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így közel 25 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.

Érdekel az előfizetés →

Beleolvasok →

 

FöldgázTávhő

Kapcsolódó