Gyergyay Csaba
997 | |
Gyergyay Csaba cikkei
Biztonságosan és összhangban a környezettel
Fafűtés házban, lakásban 2. rész
2021. május 2. |
675
1 5 (1)
Az előző lapszámban a központi energiaszolgáltatóktól független fatüzelésű, egy vagy maximum két helyiség légfűtésére alkalmas kandallókról írtunk általános ismertetőt. Alábbiakban a teljes lakás fűtésére is alkalmas központi fűtéses kandallók és ezek üzembiztos telepítésének általános tájékoztatására teszünk kísérletet.
Fafűtés házban, lakásban
1. rész, kandallók
2021. március 8. |
8375
1 5 (1)
A fűtéstechnikai rendszerek megválasztását illetően a felhasználók – lehetőségeiktől függően – válaszút elé kerültek. Napjainkban két út áll előttük: dönthetnek a szuverén biztonságot szavatoló, hagyományos – kandallóval, cserépkályhával történő – fűtési modellek, vagy az energiaszolgáltatók által nyújtott, nagy kényelmet ígérő, ámde fejlett műszerezettséget és látszatbiztonságot jelentő konstrukciók mellett. A célszerűség minden bizonnyal középütt lehet: a biztonságos fűtést a két modell ötvözése teremtheti meg.
Sürgető igény a kémények iránt
Az égéstermék-elvezetők meglétét az uniós irányelvek is támogatják
2021. február 3. |
825
2 4.5 (2)
A kályhás-kandallós szakma közelmúltban szerzett egyik legfőbb tapasztalata az, hogy a fafűtés elterjedése immár sürgetően igényli az épületekben kialakított égéstermék-elvezető berendezés meglétét. A tervezéskor-kivitelezéskor mellőzött kémények okozta anomáliákra az idei esztendőtől érvényes uniós jogszabály is rávilágít, ugyanis e direktíva kimondja, hogy az elkövetkezőkben csak olyan épületek vehetők használatba, melyek közel nulla energiaigényűek és a teljes energiafelhasználásukat legalább 25 százaléknyi megújuló energiatermelés biztosítja. Ily módon a kályhák-kandallók iránti kereslet is bővülhet, ennek azonban a kémény megléte meghatározó feltétele.
Szilárdtüzelés és égési levegő
2020. július 3. |
1198
4 4.75 (4)
A tüzelőberendezések működtetéséhez, a tűz életben tartásához levegőre, pontosabban oxigénre van szükség. Ezt égési levegőnek nevezzük, és ennek biztosítása egyik legfontosabb feladat. Már a tervezés fázisában is kérdések sokasága merül fel: mennyi levegő szükséges, honnan és hogyan jut el az égőtérbe, hol és miként juttatjuk a tűz környezetébe, hogyan szabályozzuk a levegő adagolását? Ezekre próbálunk az alábbiakban válaszokat adni.
Induljunk el a kályhától...
2014. március 4. |
3500
1
A levegő természetrajzával összefüggésben a kéménnyel, az égési leve-gővel és a frisslevegő-bevezetéssel kapcsolatos tudnivalók szélesebb kibontásával, a szakmaiság szellemében arra próbálunk kísérletet tenni, hogy a kufárszemlélettel megtermékenyített, profitéhségtől összekuszált információk tengerében rendet vágjunk a szilárdtüzelés területén.