Kéményesek, gázosok, döntéshozók
Miért nincs együttműködés? Semmit nem ér már egy beszélgetés?
2024. október 31. | Lakner Kornél | 703 |
Augusztus 15-én jelent meg a Magyar Közlönyben Az egyes ipari és kereskedelmi tevékenységek gyakorlásához szükséges képesítésekről, valamint egyes műszaki szabályozási tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról szóló 34/2021. (VII. 26.) ITM rendelet ismételt módosítása. Ennek nyomán eldőlt, hogy gázüzemű tüzelőberendezés égéstermék-elvezetőjét gázos szakember is kiépítheti. Foglalkoztunk már lapunkban ezzel a témával, de most újabb megszólalást van szerencsénk közölni, méghozzá kéményes szemszögből. Szerzőnk a Kéményépítők Szakmai Szövetségének elnöke.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium 2021-ben rendeletben szabályozta az égéstermék elvezetők javításához, szereléséhez, telepítéséhez szükséges végzettségeket. Úgy gondolom, hogy a rendelet sok szakmagyakorló és a munkájára valamit adó szakember számára örömteli volt, mivel egyértelműen szabályozta az égéstermék elvezetők szerelésének témakörét és a munkavégzéshez kötelezővé tette minőségi tartalommal megtöltött szakmai képzéseken való részvételt.
A 31/2024. (VIII.15.) NGM rendelet azonban az alig 8 hónapja érvényben lévő szabályozást ismét módosította, méghozzá oly módon, ami véleményünk szerint a szakma területén újabb bizonytalanságot és zavart fog okozni. Valószínű, hogy a szakmai egyezetetések hiánya miatt megfogalmazásaiban pontatlan, hiányzó kompetenciákra építő, és nehezen betartható rendeletmódosítás történt, amit sürgősen pontosítani kellene.
A Kéményépítők Szakmai Szövetségeként kezdeményeztük a gázos érdekképviseletekkel történő egyeztetést, melynek keretében korábban a Magyar Gázipari Vállakozók Egyesületével közös előadást is tartottunk, és felhívtuk a figyelmet az együttműködés fontosságára. A gázszerelő szakma több fórumon is jelezte, hogy a 2021-es rendelettel kapcsolatosan vannak észrevételei, és módosítási javaslatot is beadtak a minisztériumhoz, mely első körben elutasításra került, szintén úgy, hogy nem indított el ez sem igazi szakmai egyeztetés a témában.
Úgy gondolom, hogy bizonyos gáztüzelő berendezések telepítése esetén valóban szükség lett volna a rendelet finomítására, és ezzel kapcsolatosan jeleztük, hogy a kéményes oldalról nyitottak vagyunk egy szakmai egyeztetésre, melynek célja kizárólag az lenne, hogy egyértelmű és tiszta szabályozási keretek között dolgozhasson minden szereplő.
Szándékaink ellenére sajnálattal látjuk most azonban azt, hogy a rendelet módosítása megint a gázos és kéményes szakma közös egyeztetése nélkül történt meg, ráadásul oly módon, hogy az véleményünk szerint nem egyértelmű megfogalmazásokat tartalmaz, nem létező kompetenciákra támaszkodik, és megint lehetőséget ad minden félnek egyfajta saját értelmezésre, attól függően, hogy milyen gazdasági, vagy egyéb érdekei vannak.
Szeretnénk ismét felhívni minden gázos és kéményes szereplőt, történjen végre egy olyan szakmai egyeztetés, melynek célja elsősorban az, hogy olyan rendeletek születhessenek, amelyek elsősorban a végfelhasználók élet és vagyonbiztonságát helyezik előtérbe, mindenki számára egyértelmű, és tiszta helyzeteket teremtenek, és vessünk véget az évek óta fennálló ellentéteknek!
Levelet küldtünk a minisztériumnak, a szakmai szervezeteknek, az érintett hatóságoknak, melyben jeleztük azokat a pontokat, melyek véleményünk szerint bizonytalanságot fognak okozni, és kértük egy szakmai egyeztetés összehívását.
Remélem, hogy megkeresésünk nem süket fülekre talál, és elindul végre egy olyan együttműködés, mellyel lezárható ez az értelmetlen gázos–kéményes ellentét, melynek lassan nemcsak a szakma, hanem a végfelhasználók is áldozatául esnek.
Személyes találkozásokon, rendezvények kötetlen beszélgetéseiben együttműködési szándékunkat minden, a napi munkában résztvevő szakmagyakorló üdvözölte gázos és kéményes oldalról egyaránt. Hiszem, hogy ezekből a visszajelzésekből táplálkozva tud elindulni valami, és remélem, nem csak négyszemközt megosztott, de nagyobb plénum előtt nem felvállalt magánvéleményekről beszélgettünk – és hogy még a mai világban is ér valamit egy beszélgetés.
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alkalommal jelenik meg. A lap cikkei a fűtéstechnika, gázellátás, vízkezelés területei mellett a hűtés-, klíma- és légtechnika témaköreit tárgyalja. A VGF elsődlegesen az épületgépészeti kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, társasházkezelők, beruházók, ingatlantulajdonosok és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, problémái és megoldásai iránt.
A VGF&HKL előfizetési díja egy évre 9990 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 22 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.