Egészségre veszélyes a Vidi-stadion vize
2019. június 26. | Erdősi Csaba | 1982 |
Az alábbi tartalom archív, 6 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Palackos vizet isznak a Mol Vidi labdarúgói, mert a sóstói stadion csapvize baktériummal szennyezett. Még nem tudni, hogy e konkrét esetben miként került kórokozó a hálózatba, lapunk korábban azonban többször is írt arról, általában hogyan kerülhető el a fertőzés.
Az egészségre veszélyes, az antibiotikumoknak is nagymértékben ellenálló baktérium jelenlétét mutatták ki a székesfehérvári futballstadionban – adta hírül a Napi.hu. Arról, miként telepedhetett meg a tavaly átadott, 14 milliárd forintba kerülő sportlétesítmény vízhálózatában az elsősorban a tüdőt, de a vért, a bőrt, a csontokat, a füleket, a húgyutakat és a szívbillentyűket is megtámadni képes pseudomonas aeruginosa, egyelőre csak találgatások láttak napvilágot. Elképzelhető, hogy a nagy esőzések nyomán kommunális szennyvíz került a vízellátó rendszerbe, de az is lehet, hogy a közeli Sós-tóból juthatott be valamyilyen korhadó szerves anyag.
A Székesfehérvári Városfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft. az internetes lapnak elismerte, hogy valóban gond van a csapvízzel a Mol Vidi arénájában. „A szokásos rutinellenőrzéskor derült ki, hogy a létesítmény ivóvíz-hálózatának egy részében egy baktérium, a pseudomonas aeruginosa jelenlétét mutatták ki a mérések. Üzemeltetőként – a hatóságokkal egyeztetve – a létesítmény folyamatos üzemelése mellett a szükséges intézkedéseket haladéktalanul megtettük – áll a közleményükben.
Lapunk korábban számos alkalommal foglalkozott a HMV- és ivóvízhálózatokban esetlegesen megtelepedő bakétriumok elleni védekezés lehetőségeivel. Ebben a cikkünkben például azt jártuk körbe, mit tehet a gépésztervező és az üzemeltető a legionellafertőzés baktérum elkerülése érdekében. Itt pedig azt foglaltuk össze, hogyan kell kialakítani és méretezni a hálózatot, hogy elkerüljük a pangást, ami ideális közeget teremt a baktériumok megjelenésének.
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alkalommal jelenik meg. A lap cikkei a fűtéstechnika, gázellátás, vízkezelés területei mellett a hűtés-, klíma- és légtechnika témaköreit tárgyalja. A VGF elsődlegesen az épületgépészeti kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, társasházkezelők, beruházók, ingatlantulajdonosok és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, problémái és megoldásai iránt.
A VGF&HKL előfizetési díja egy évre 9990 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így közel 25 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.
AntibiotikumEgészségVízellátásVízkezelés