Pazar eredmények az EuroSkills-en
2021. szeptember 27. | VGF&HKL online | 940 |
Tizenkilenc ország versenyzői között a hatodik helyett szerezte meg a magyar csapat a Szakmák Európa-bajnokságán, vagyis az EuroSkills-en az ausztriai Grazban. A víz-, gáz és fűtésszerelő szakmában induló Török Balázs kiválósági éremmel térhetett haza a háromnapos megmérettetésről.
Remekül szerepeltek a fiatal magyar szakemberek a grazi EuroSkills-en. Versenyzőink négy arany- és egy-egy bronzérem mellett hat kiválósági medált is kiérdemeltek. A hat kiválósági éremmel díjazott versenyző között volt a víz-, gáz- és fűtésszerelő Török Balázs, akinél csak a német, az osztrák és az orosz versenyző szerzett több pontot.
A víz-, gáz-, fűtésszerelő szakmában a versenyfeladat összetett, több szakágat érintő moduláris rendszerű feladat, mely tartalmaz egyszerűbb tervezési munkát, víz-és csatornarendszer, fűtési rendszer, gázt és megújuló energiát használó rendszer kiépítését – avatott be a részletekbe Szigetvári Csilla, épületgépész mérnök, SkillsHungary szakmai szakértő a PlumbSkills.hu közösségi oldalán. Ismertetése szerint a versenyfeladat értékelése rendkívül összetett szempontok alapján történik. Hat-nyolc főkritériumon belül 5–25 attribútumot, ezeken belül is számos aspektust vizsgálnak a szakértők. A fő kritériumok szerint az értékelés csoportosan zajlik. A szakértő a saját versenyzőjét nem pontozhatja, csak jelen lehet az értékelés során, ugyanakkor a verseny végeztével a saját versenyzője összesített értékelő lapját átnézi, és vagy elfogadja, vagy megóvja az eredményt, amennyiben azt tapasztalja, hogy nem az alapeszméknek megfelelően történt a pontozás.
Alapvetően kétféle értékelési szempontot különböztetünk meg. Egyrészt vannak objektív, úgynevezett mérésalapú szempontok, amik mind eldöntendő igen/nem választ adnak. Ilyen például a méretpontosság, vagy hogy megcsinálta-e az adott műveletet a versenyző. Másrészt vannak a szubjektív, úgynevezett megítélés alapú szempontok, amik 0–3 közötti alpontozásra kerülnek a mi esetünkben egy útmutató alapján. Természetesen ezek a szempontok okoznak az értékelés során legtöbbször problémákat, vitákat a bírák között. Az útmutató pontosan meghatározza az értékeket, például a lágyforrasztás során külső oldalról milyen vastag a látható része folyósítószernek, vagy hány érintési pont látható, vagy látható-e megfolyás a csőfalon, vagy végigfutott-e a cin a forrasztás során a csőfelszínen, hasonlóan a préskötések, hegesztések, menetes kötések esetében is pontos iránymutatást találhatunk. A munkavédelem és a munkabiztonság viszonylag nagy hangsúlyt kap a specifikációban.”
A VGF&HKl szaklap novemberi nyomtatott számában részletesebben is kitérünk a verseny és a versenyfeladat ismertetésére. Addig is szívből gratulálunk Török Balázsnak, és az összes versenyzőnek!
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alkalommal jelenik meg. A lap cikkei a fűtéstechnika, gázellátás, vízkezelés területei mellett a hűtés-, klíma- és légtechnika témaköreit tárgyalja. A VGF elsődlegesen az épületgépészeti kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, társasházkezelők, beruházók, ingatlantulajdonosok és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, problémái és megoldásai iránt.
A VGF&HKL előfizetési díja egy évre 9990 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 22 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.