Minőségi sörökhöz minőségi vízkezelés
A folyékony kenyér titkai a novemberi VGF&HKL-ben
2021. november 4. | VGF&HKL online | 1598 |
Utánajártunk, a kisebb sörüzemek hogyan és miként használnak a szakmánkban is megtalálható vízkezelő berendezéseket a tökéletesebb minőség eléréséért. A novemberi VGF&HKL-ben olvasható, mit tudtunk meg. Ebből egy kis betekintést adunk, a teljes cikket előfizetőink olvashatják.
A víz nemcsak a mennyisége, hanem a minősége miatt is fontos: a sör jellegét elsősorban a benne található ásványi anyagok és sók határozzák meg. A kemény víz az ale, a lágy víz pedig a lager típusú sörök készítéséhez ideális. Emiatt a modern sörfőzdék különböző eljárásokat használnak arra, hogy az előállítani kívánt sörnek megfelelően megváltoztassák a főzéshez rendelkezésükre álló víz jellegét.
A természetes forrásvízből főzött sörökre jó példa a holland Alfa baksör, a kútvízből főzött sörök egyik példája az angol Bombardier Premium Bitter ale és az egyik belga trappista sör, az Orval. A sörre a főzővíz kémiai összetételének meghatározó hatása van, oly annyira, hogy egyes sörtípusok kifejezetten a helyi víz hatására alakultak ki. Például a dublini víz a stout, a burton-on-trenti a száraz komlós pale ale, a pilseni a pilsner, a müncheni a Munich típusoknak adja meg egyedi típusjegyeit.
Ma már nem kell azonban Plzenbe, vagy Burtonbe menni, ha jó sört akarunk inni, ehhez csupán egy vízkezelő berendezésre van szükség. Az ízprofil kialakításához szükség van ionok jelenlétére, a klorid-ionok, és a szulfát-ionok egyensúlya határozza meg a sörben a roppanós keménység ízét. Az élesztő csomósodását a megfelelő kálcium-ion jelenléte gátolja meg, de a cefrézésnél is szükség van sók jelenlétére, mert az enzimek nem működnek, illetve a fehérjeszerkezetük deaktiválódik, ha nincs ionjelenlét.
Ajánljuk a Vízkezelés a sörüzemben című cikkünket, melyben az érdekességek, fontosabb tudnivalók mellett a gyakorlati megoldásokra is kitérünk. Előfizetőink olvasás közben meg is kóstolhatnak néhány különleges sört! Most az előfizetés mellé ajándékba adunk egy HopTop sörválogatást, amely 3 üveg különböző kraftsört tartalmaz.
Legyen Ön is előfizetőnk!
Lapunk nem létezhet előfizetők nélkül, ezért fontos, hogy minél több, szakmáját szerető, munkájára igényes épületgépészt, víz-, gáz-, fűtés-, hűtő-, klíma-, légtechnika-szerelőt tudhassunk olvasóink között. Ha Ön is egy ilyen kolléga, akkor szavazzon nekünk bizalmat és a VGF&HKL-re való előfizetéssel fejezze ki a szakma iránti elkötelezettségét! Az éves előfizetés díja 9990 Ft, amit akár azonnal, bankkártyával is kiegyenlíthet. Ezért az összegért 10 lapszámot juttatunk el Önhöz, ami azt jelenti, hogy egy szám mindössze 999 Ft-ért kerül a postaládájába. Mit kapunk manapság ennyi pénzért? A napi munkavégzéshez elengedhetetlen szakmai ismereteket biztosan nem!
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alkalommal jelenik meg. A lap cikkei a fűtéstechnika, gázellátás, vízkezelés területei mellett a hűtés-, klíma- és légtechnika témaköreit tárgyalja. A VGF elsődlegesen az épületgépészeti kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, társasházkezelők, beruházók, ingatlantulajdonosok és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, problémái és megoldásai iránt.
A VGF&HKL előfizetési díja egy évre 9990 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 22 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.