Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Az elektromos fűtés volt a fókuszban

2022. május 27. | Szilágyi László |  1008 |

Az elektromos fűtés volt a fókuszban

Fűtőpanel? Elektromos kazán? Hősugárzó? Hőszivattyú? Ha valaki elektromos fűtés kiépítésén gondolkodik, számos megoldás közül választhat. De vajon melyik a legjobb? Több mint 120 épületgépész mérnök, villamosmérnök, napelem kivitelező, energetikus és klímatechikai szakember részvételével tartottak előadásokat a régi óbudai harisnyagyár egyik felújított termében május 25-én, ahol arról vitatkoztak, melyik elektromos fűtési mód jelenleg a leghatékonyabb. Sikerült is közös nevezőre jutniuk az egyik panelbeszélgetésen, ahol kisebb szakmai versengés alakult ki a fűtőpanelek, hőszivattyúk és fűtőkábelek gyártói között.

A legtöbb résztvevő egyebek mellett a magas SCOP-érték miatt a hőszivattyút tartotta a befutónak, de a rendszer beruházási költségét vizsgálva kiderült, hogy vannak olyan esetek, például nyaralókban, amikor a beruházási érték töredékéért meg lehet oldani a fűtést például fűtőpanelek segítségével. Ifj. Czinege Károly több elektromos fűtési megoldást is javasolt alternatívaként. Az elektromos felületfűtést gyártók a helytakarékosságra és a födém hőtárolására rámutatva igazolták, hogy sok esetben a fűtőkábel lehet a legkomfortosabb megoldás. Sőt, a meglévő gázkészülékkel rendelkező, radiátoros kis lakások esetén egy elektromos kazán is megfelelő lehet, ha kifejezetten a gyorsaság és a gázfüggetlen megoldást keressük.

A rendezvényen a gázipar képviselője Versits Tamás, a Weishaupt fűtéstechnikai részlegének vezetője elárulta, hogy a gázfüggőség csökkentésének egyik eszköze lehet a hidrogénkazán, amelynek használatára külföldön egyre több gyakorlati példa is találhatunk. Ezzel egy új, alternatív lehetőség nyílik a gázinfrastruktúra fejlesztésére, párhuzamosan az elektromos berendezések mellett.

A napelem jelentőségében teljesen egyetértettek a felek, de még az Magyar Napelem, Napkollektor Szövetség (MNNSZ) elnöke, Kiss Ernő is megerősítette, hogy diverzifikált energiatermelésre van szüksége az országnak és külön kiemelte a szélerőművek szándékos kizárásának problémáját.

Szilágyi László, az MNNSZ alelnöke bemutatta a Budapest Nappal Hajtva projekt támogatásával létrejött szolárkataszter-térképet, ami hamarosan az összes budapesti épület tetején elhelyezhető napelemes rendszer potenciálját képes megmutatni a felhasználóknak, ráadásul térítési díj nélkül.

A Daikin vezetője, Zuggó Balázs szerint az a legolcsóbb energia, amit nem használunk fel, és ezért meg sem kell termelni. Ezzel utalt arra, hogy az első, amivel minden gyártónak és felhasználónak egyaránt foglalkoznia kell, az az energiahatékonyság. Semmi esetre sem törekedhetünk az energiapazarlásra, akkor sem, ha azt önmagunknak állítjuk elő.

A Danfoss Devi vezetője, Czirják Zoltán megerősítette a kerekasztalbeszélgetésben, hogy függetlenül a fűtési módoktól, az ingatlanok fűtésének vezérlése és a felhasználói szokások szerinti szabályzása az egyik legfontosabb feladat, ha takarékoskodni akarunk az energiával.

Ezt tovább gondolva Szász János, a Nordinova vezetője egyenesen azt tanácsolta, hogy inkább napközben fűtsük fel a leszigetelt házunkat, ha van napelem rajta, hiszen így tudjuk a megtermelt villamos-energiát a legoptimálisabban felhasználni.

De akkor mi volt a közös álláspont, melyik a legjobb fűtési megoldás? Mert egy dologban egyetértettek a résztvevők, ami egyben választ is ad a kérdésünkre, hogy melyik a legjobb fűtési megoldás. A válasz roppant egyszerű: mindig más, mindig egyedi műszaki megoldásra van szükség. Ahogy azt Szemán Róbert, a VGFHKL szaklap főszerkesztője kihangsúlyozta, sosincs két egyforma ingatlan és felhasználó, így a megoldásnak is mindig másnak és egyedinek kell lennie.

Akkor sem kell pánikba esnünk, ha a gázt egyszer elzárják, mert van megoldás, viszont erre készülnie kell a szakmának és az ingatlantulajdonosoknak egyaránt. Az elektromos fűtési megoldások és a napelemes rendszerek terjedésével egyre nagyobb szükség van az elektromos hálózatok fejlesztésére és a bürokrácia csökkentésére, a megfelelő jogszabályi környezet kialakítására, mert sokszor a külső körülmények a valós gátjai a műszaki fejlődésnek.

Az Elektromos fűtés konferencia és képzés a Budapest Nappal Hajtva projekt keretében valósult meg.

A következő hasonló tematikájú eseményt június 1-jén rendezik, akkor a társasházi napelemes rendszerek megvalósítását járják körül. Jelentkezés és részletek a media12.hu/tarsashaz oldalon.

 

A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alkalommal jelenik meg. A lap cikkei a fűtéstechnika, gázellátás, vízkezelés területei mellett a hűtés-, klíma- és légtechnika témaköreit tárgyalja. A VGF elsődlegesen az épületgépészeti kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, társasházkezelők, beruházók, ingatlantulajdonosok és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, problémái és megoldásai iránt.

A VGF&HKL előfizetési díja egy évre 9990 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így közel 25 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.

Érdekel az előfizetés →

Beleolvasok →

 

Elektromos fűtés

Kapcsolódó

Mivel fűtsünk, ha elzárják a gázt?

Mivel fűtsünk, ha elzárják a gázt?

Vegyen részt a Media12 kiadó Elektromos Fűtés Konferenciáján, és közelebb kerül a részletekhez!