Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Veresegyházi Béla

 10 907 | |

 Veresegyházi Béla

Veresegyházi Béla cikkei

96 cikk. Lapozó:

Leválás divatból

2014. március 4. |  4593
1 4 (1)

Egy elektromos kolléga mesélte, amikor épp a világítótestekről beszélgettünk, hogy Magyarországon mindenki, minden önkormányzat, szervezet, hivatal, már amennyiben megteheti, azonnal lecseréli a (köz)világítását a legmodernebb technológiára, sokszor pár éven belül többször is. Ezzel szemben az – igaz, maximálisan hagyománytisztelő – briteknél ma is működnek 40-50 éves utcai lámpák, egész rendszerek. Vajon kinek van igaza?

Félrevezető félinformációk a közmédiában Kun Zita halála kapcsán

2013. december 19. |  3539

Mondhatni, szokás szerint. Mert mi történik, ha valaki meghal szén-monoxid-mérgezésben? A tévében mutatnak egy konvektort, aminek semmi köze az esethez, és elmondják, hogy a gázkészülék, esetleg a kémény hibája okozta a balesetet. Mi most elmondjuk, mi történt ebben a konkrét esetben (és sok másban is, valószínűleg).

Mintaértékű fűtésrendszer-felújítás Szekszárdon

2013. december 2. |  2732

Hazánkban az EU-s finanszírozású energiaracionalizálási projektek sokszor felemás módon valósulnak meg; a nem kevés feltétel, kikötés között esetenként elvész az ideális műszaki tartalom, például ott is erőltetik a megújulók alkalmazását, ahol szakmai szemmel nézve nem lenne helyük. Ennek ellenpéldáját láttuk Szekszárdon: viszonylag kevés pénzből, az életszerűen kiírt pályázat adta szabadsággal okosan élve, remek tervezéssel és kivitelezéssel egy optimális rendszert építettek ki. Szekszárd Megyei Jogú Város Önkormányzata a VIS NOVA pályázat keretében egy olyan mintaberuházást képzelt el, ami „jó példa” lehet a dél-dunántúli régió, de akár egész Magyarország számára. Ennek révén a Szekszárd Városi Sportközpont hőenergia-ellátása teljes megújuláson ment keresztül. Lássuk a részleteket.

Hamis biztonságérzet több fokozatban I.

2013. augusztus 5. |  3076
1 4 (1)

A régi szép időkben még hittünk a tekintélynek; tisztelettel elfogadtuk, amit az orvos mondott, lelkesen hallgattuk a különböző szakik monológjait, amikor építkeztünk, és tudtuk, éreztük, hogy sportolóink nem doppingolnak, és így nyerik az olimpiai aranyakat. Ma már nem hiszünk szinte senkinek bizonyítékok nélkül. Cikkünk arra keresi a választ, hogy mennyire bízunk a szén-monoxid-riasztókban. Minden ott kezdődik, hogy egyáltalán elfogadjuk-e a CO-riasztó szükségességét. Ne gondoljunk „extrém biztonságos” esetre, maradjunk annál az alaphelyzetnél, hogy nyílt égésterű falikazánunk működik a fürdőszobában. Mit gondol az átlagmagyar, kell-e neki CO-érzékelő? Hogy kissé nagyobb biztonsággal választhassunk, szaklapunk, összefogva a Stieber Levegőtisztaság-védelmi Bt.-vel, aki akkreditált mérőlaborral rendelkezik, megvásárolja a ma-gyar piacon kapható CO-érzékelőket, tesz-teljük őket, és az eredményeket következő lapszámunkban publikáljuk.

Hamis biztonságérzet több fokozatban I.

2013. augusztus 5. |  3217

A régi szép időkben még hittünk a tekintélynek; tisztelettel elfogadtuk, amit az orvos mondott, lelkesen hallgattuk a különböző szakik monológjait, amikor építkeztünk, és tudtuk, éreztük, hogy sportolóink nem doppingolnak, és így nyerik az olimpiai aranyakat. Ma már nem hiszünk szinte senkinek bizonyítékok nélkül. Cikkünk arra keresi a választ, hogy mennyire bízunk a szén-monoxid-riasztókban.

Reakció ifj. Czinege Károly cikkére

2013. június 11. |  4369

Az ionkazánok szakmai megítéléséről Kardos Ferenc és Csiha András előző lapszámainkban már részletesen írtak, e témára nem térnék ki, már csak azért sem, mert úgy hiszem, mindegyik típus külön kezelendő, és többet róluk csak korrekt, tudományos értékű elemzés után lehetne mondani. Ilyen elemzések egyébként már születtek, de csak részletesen vagy egyáltalán nem lettek publikálva. Amiről én néhány szót ejtenék, az az ionkazánok megjelenése a kommunikációban.

Szaporodó csodák a fűtéstechnikában

2013. május 6. |  6431
Társszerző: Csiha András

Előző, azaz áprilisi számunkban cikket közöltünk a Galan típusú ionkazánról, amelyet mint orosz technológiai csodát harangoztak be. A vizsgálatok során kiderült, hogy az ígért 1,57-es COP – mint ahogy az egy elektromos fűtésnél korrekt – valójában kicsivel 1 alatti, illetve hogy az orosz elektromos szabványokra tervezett készülék beépítése Magyarországon biztonságtechnikailag legalábbis kétes.

Modern gyilkos: a webkereskedelem

2012. október 29. |  3669
Társszerző: Fábián Attila

Az utóbbi tíz évben jelentősen változott a tradicionális kereskedelem, helyét sok esetben a webes piactér veszi át. Az internetről vásárolunk könyveket, háztartási és használati tárgyakat, de nem csak apróbb kütyüket vagy kellékeket, de akár autót vagy gázkazánt is. A pár évvel ezelőtt felburjánzó gazdasági válság csak erősítette ezt a tendenciát, ami az épületgépész szakmában is erősen érezteti hatását. A netes cégek a legtöbbször jóval a hagyományos kereskedések árai alatt tudják forgalmazni termékeiket. Vajon hogy csinálják?

Veresegyházi Béla

Van még épületgépész igazságügyi szakértő?

2012. szeptember 7. |  3333

Ha egy perben a bíróság – mint az épületgépészethez nem értő szerv – szakmánkhoz kötődő problémával, vitás kérdéssel találkozik, akkor felkér egy épületgépész igazságügyi szakértőt, aki „megmondja a frankót”. De van-e kis hazánkban, aki meg tudja mondani? Kissé provokatív, a címben is feltett kérdésünkre azért talán igen a válasz, de egyre bizonytalanabbul.

Veresegyházi Béla

Kemenceépítés a gyakorlatban

2010. december 7. |  15 276
1 5 (1)

Bár a kemencék a 20. századi társadalmi-gazdasági fejlődés nyomán feleslegessé váltak a lakóházakban, mégis éppen a 20. század végén és napjainkban éled fel az az igény, hogy – elsősorban üdülő-pihenőtelkeinken – felépítsünk egyet-egyet belőlük. Eleink elsősorban szárazbabból készített levest vagy főzeléket, valamint savanyú káposztából húsos káposztát és töltött káposztát főztek ott. A hozzávalókat vas- vagy cserépfazékban rétegezve főzték egy-másfél órát, majd berántották, és újra felrottyantották. A kemence takarítása: a főzés végeztével a kemencét kívül-belül kitakarították, előkészítették a következő tüzeléshez.

Egy, két, há, avagy mennyi a kiállítás?

2009. október 12. |  2528

2010 februárjában újra megrendezik a Comfort Budapest-et, közölte a szervező Expositor Kft. hírlevele. Most a téma az épületenergetika. Tavaly mind a Hungarotherm, mind a Comfort látogatottsága kritikán aluli volt, míg idén egy jól kommunikált és sikeres Hungarotherm zajlott le, nagy részvétellel. Jövőre jön a Comfort, amely tervei szerint szintén kétévente, de a Hungarothermmel váltva lépne színre. Szükség van rá?

Ingatlan-beruházás olcsón, de mikor?

2009. április 7. |  1788

Örök kérdés egy ingatlan-beruházásnál, hogy mikor legyen olcsó? Merthogy lehet maga a megvalósítás csekély költségből abszolválva, ilyenkor aztán az üzemeltető, a tulajdonos egy összegben relatíve keveset fizet, a fővállalkozó pedig ahol tud, a végletekig butít a műszaki tartalmon. (Abba most nem megyünk bele, hogy milyen egyéb módszerekkel tehet szert haszonra a kivitelező…)

VÉSZ - Amikor betelik a pohár

2009. január 14. |  3235
Társszerző: Ilonka Mária

Az elmúlt fél évben a különböző médiákban több hír, tudósítás jelent meg a Vállalkozások Érdekvédelmi Szövetsége tevékenységéről – a mai sajtóstílushoz híven általában röviden, esetenként pontatlanul, célzottan a szenzációra építve. Cikkünkben most megpróbálunk mélyebbre ásni, feltárva egy a mai építőipar krónikus betegségének lehetséges kezelését, amit el lehet ítélni, de lehet megérteni is, avagy egyetérteni vele.

A Kéménykonferencia margójára

2014. december 3. |  3954

Újabb konfliktus borzolja az épületgépész szakma kedélyeit, ezúttal újra egy kiállítás-konferencia kapcsán. Tavaly ilyenkor a Hungarotherm - Comfort Budapest verseny osztotta meg a gépészeket, és keserítette őket, most az épületgépész-kéményseprő ellentét tört felszínre a Kéménykonferencia kapcsán. Alábbi cikkeinkben ezt a problémakört járjuk körül.

Pozicionálás

2008. május 10. |  2773

Az idei tavasz szakmánkban szokás szerint a konferenciáké, kiállításoké. Kéménykonferencia, Gázkonferencia, Megújulós Konferencia, Construma, Renexpo, céges rendezvények – a választék széles. Az alábbiakban a kiállítások közös tanulságát próbáljuk megfogalmazni.

Szponzoráció

2012. december 11. |  2808

Marketing. A rendszerváltás után meg kellett tanulnunk a „vállalkozást”, és ez nem ment könnyen. Általában az egyes ipari-kereskedelmi területek egykori állami cégeinek merészebb ex-vezető szakemberei tudásukkal és kapcsolataikkal felvértezve indították be cégeiket, és vitték sikerre őket. A ´90-es években, a piac „betöltésének” időszakában nagyon szépen fejlődtek ezek a kft.-k, de mikor az új évezredre telítődött a piac, kicsit lelassultak.

Épületgépész kiállítások kontra konferenciák

2012. december 11. |  2858

Nem volt nehéz e havi lapszámunk vezércikkének témáját kiválasztani, hiszen közeledik a Construma, az építőipari-épülettechnikai szakma éves nagy seregszemléjének időpontja. Mit várhatunk a kiállítástól az elmúlt évek és különösen a 2008-ban eddig lezajlott hasonló jellegű rendezvények tükrében? Ezt próbáljuk lentebb elemezni.

Fórum: Hungarotherm vagy Comfort Budapest?

2008. január 30. |  2626

Kell-e országos szakmai kiállítás? Kell-e kettő? Ha nem, melyik kell, és milyen feltételekkel? Ezek a kérdések 2007 folyamán igencsak foglalkoztatták az épületgépész szakmát, mégpedig azért, mert a tavalyi két kiállítás, a Comfort Budapest és a Hungarotherm sikertelennek volt minősíthető. Szaklapunk felvállalta, hogy információs és kapcsolati csatornáit felhasználva egy asztalhoz ülteti a potenciális kiállító cégek döntéshozóit, hogy elmondhassák véleményüket a kialakult helyzetről, és megpróbáljanak közös álláspontra jutni.

Kereskedelem

2007. május 10. |  2580

Egy bizonyosfajta szaniterterméket gyártó, nemzetközi viszonylatban kicsinek számító, szomszédos állambeli cég a rendszerváltás után bejött Magyarországra, és kisebb nagykereskedőkkel leszerződve létrehozott egy hálózatot, amivel lefedte az ország területét. Lényegében mindenhol lehetett kapni a termékeit, jó áron, megfelelő minőségben, évi mondjuk tizenötezer darabot értékesítettek hazánkban.

Épületgépészet és valóság

2007. március 30. |  4001

A Hungarotherm (és most már a Comfort Budapest) ideje mindig is az épületgépész szakma tavasza volt; a gyártók-kereskedők fokozták kommunikációs tevékenységüket, találkozók jöttek létre, eszmecserék folytak le, bemutatásra kerültek az újdonságok, a szakemberek pedig magukba szívhatták az információkat. De ez volt mindig az értékelés időszaka is, főleg számunkra, szaklapunk számára, amikor mérleget vonhattunk: milyen tendenciák, törekvések, eredmények jellemzik manapság az épületgépészetet? Persze túl nagy fába nem vágnánk a fejszénket: egy átfogó értékelés elkészítése nem a mi feladatunk. Áprilisi számunk felvezetéseként három, nem sorsfordító, de jellemző jellemző témáról szeretnénk szólni.

96 cikk. Lapozó: